E Haciz Nedir, Nasıl Kaldırılır ?

4

E Haciz nedir  hakkındaki tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. Her şeyin elektronik ortamda  gerçekleştirildiği günümüzde Devlet de alacaklarını güvence altına almak için elektronik çağa ayak uydurmaktadır. Alacakları güvenceye almanın bir yolu da halk arasında banka blokesi olarak bilinen Vergi Dairelerince uygulanan elektronik haciz (Bloke) dir.

Genellikle elektronik haciz işlemini uygulayan iki kurum bulunmaktadır. Tabi birçok Kurum uygular ama biz bu yazımızda ağırlıklı olarak Sosyal Güvenlik Kurumu ve Vergi Daireleri tarafından uygulanan haciz nasıl kaldırılır, banka hesap blokesi nasıl kaldırılır gibi SGK ve Vergi Dairesi bloke kaldırma konusunda tüm ayrıntıları bulabileceksiniz.

E-haciz nedir ?

E haciz ne demek ? E haciz yani elektronik haciz, devlete olan herhangi bir borcunuzdan dolayı maaşınıza, banka hesabınızda bulunan para, fon, altın, döviz, hisse senedi vb. ne var ise bu paraya elektronik ortamda el konulması, vergi dairesi bloke koyması durumudur. Bir diğer deyişle vergi dairelerine borcu olan gerçek ve tüzel kişilere karşı kamu alacağını güvenceye almak için,  tahsilatı kolaylaştırmak ve hızlandırmak için borçlu kişilerin banka hesaplarına ve  araçlarına haciz konulması işlemidir.

E haciz  6183 Sayılı Amme Alacakları Tahsil Usulü Hakkında Kanunun 55. maddesi uyarınca gerekli tebliğ ve bildirim işlemi sonucu yapılır. Mükellefe tebliğ yapılmasından sonra 7 gün içinde mükellef borcunu ödemez yada mal bildiriminde bulunmaz ise ilgili vergi dairesi müdürlükleri borçlu mükellef hakkında haciz işlemlerine başlar. Bu işlemlerden biriside konumuzda bahsedilen elektronik hacizdir.

Hangi Kurumlar e-haciz uygular ?

Günümüzde bu bu uygulamayı en çok Sosyal Güvenlik Kurumu ve Vergi Dairesi Müdürlükleri kullanmaktadır.Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu bu uygulamayı en son seçenek olarak uygulamakta olup en etkin ve verimli şekilde kullanan kurumlar vergi dairesi müdürlükleridir. Vergi Daireleri bu konuda alacaklarının tahsilini hızlandırmak için sürekli bir şekilde kullanmaktadır.

Hangi varlıklara E Haciz konulur ?

E-haciz yani elektronik haciz, devlete olan herhangi bir borcunuzdan dolayı maaşınıza, banka hesabınızda bulunan para, fon, altın, döviz, hisse senedi vb. ne var ise bu paraya elektronik ortamda el konulması durumudur. Günümüzde gelişen teknolojiyle artık Devlet amme (Kamu)  alacağını güvenceye almak için araçlar üzerinde de e haciz uygulaması yapabilmektedir. Konumuz gereği sadece banka hesapları üzerinde uygulanan E Hacizleri yazımızda bulabileceksiniz.

Ancak Devlet 6183 Sayılı kanunda yer alan ve haczedilemeyecek mallar arasında geçen emekli maaşlarına elektronik haciz uygulanamaz.

E haciz sorgulaması nasıl yapılır ?

Herhangi bir şekilde Banka hesabınızda e haciz olduğunu öğrendiğinizde SGK, vergi dairesi e haciz sorgulama işlemini Banka ATM’si aracılığıyla, banka personeli aracılığıyla yada E Devlet uygulaması üzerinden https://www.turkiye.gov.tr sitesi üzerinden sorgulamanızı ve haciz işleminin hangi kurum tarafından konulduğunu öğrenebilirsiniz. E-devlet üzerinden sorgulamayı e-devlet bilgileriniz ile buradan yapabilirsiniz: e haciz sorgulama.

Hangi Kurumun söz konusu işlemi yaptığı öğrenildiğinde ilgili kuruma başvurarak işlem hakkında ne yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Örneğin E Hacizi Vergi Dairesi Müdürlüğünün uyguladığını öğrenmeniz halinde ilgili vergi dairesi müdürlüğüne başvurarak borcunuzun türü, içeriği, miktarı, vadesi hakkında bilgi alabilir  hesabınızın tekrar ne zaman kullanıma açılacağını öğrenebilirsiniz. Borç durumunuza göre borcunuzun vadesine göre size çeşitli kolaylıklar sağlanacağını düşünüyoruz.

Araçlara uygulanan araçlara uygulanan elektronik haciz sorgulama

Vergi, Sosyal Güvenlik ya da herhangi bir borçtan dolayı aracınıza e-haciz uygulanmış olabilir. Bunun sorgulamasını e-devlet üzerinden yapabilirsiniz. Araç için e devlet e haciz sorgulama işlemi için buradan e-devlet ile giriş yapabilirsiniz: Araç e haciz sorgulama. Peki hacizli arabanın haczi nasıl kaldırılır ? Bu sorunun cevabı yazımızın devamında verilmiştir.

E haciz nasıl kaldırılır ?

Özellikle okurlarımızın bize sordukları soruların başında banka hesabına konulan bloke nasıl kaldırılır sorusu gelmektedir. E haciz nasıl kalkar ? E haciz kaldırmak için size gönderilen vergi ya da SGK prim borçlarınızı ödemeniz ya da taksitlendirmeniz gerekmektedir. Borcun tamamını ödediğinizde uygulanan SGK, vergi dairesi haciz kaldırma  işlemi derhal kaldırılır. Ancak borcu taksitlendirdiğinizde de borcun belli bir kısmını ödemeniz durumunda uygulanan haciz işlemi kaldırılır.

Vergi borcu banka bloke kaldırmak için takibe alınmış tüm borcu ödemeniz gerekmektedir. Eğer tümünü ödeme şansınız yoksa taksitlendirme başvurusu yapabilirsiniz. Vergi dairesi banka hesap bloke kaldırmak için borçlarınızı taksitlendirme başvurusunu interaktif vergi dairesi üzerinden online olarak yapabilirsiniz. Başvuru yapmak için https://www.sskisveren.com/vergi-borcu- vergi borcu taksitlendirme sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk e haciz kaldırma işlemi nasıl yapılır ?

Gelelim en çok sorulan sgk e-haciz nasıl kaldırılır sorusunun cevabına. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından da işveren ssk prim ve idari para cezası borçları için banka hesaplarına haciz uygulanabilmekte. Sgk e haciz sorgulaması internet üzerinden yapılamamakta ancak SGK prim borçlarınızdan dolayı haciz uygulandığını tespit edebildiyseniz sgk e haciz banka bloke kaldırmak için yapmanız gereken iki şey var. Birisi borcun tamamını ödemek. Diğeri ise taksitlendirmek. Taksitlendirme yaparak borcun belli bir kısmını ödediğiniz de sgk tarafından uygulanan haciz işlemi kaldırılmış olacaktır.

E devletten haciz kaldırma işlemi nasıl yapılır ?

E-devlet üzerinden vergi dairesi e haciz nasıl kaldırılır gibi sorular da bize konu hakkında iletilmekte. Ancak e haciz bloke kaldırma işlemi e-devlet üzerinden yapılamamakta. Zaten siz borcu ödediğinizde ya da taksitlendirdiğinizde başka bir başvuru yapmanıza gerek kalmadan elektronik haciz kaldırma işlemi tamamlanmakta. SGK ya da Vergi vergi borcu e haciz kaldırma işlemi için e-devletten bir başvuru yapmanız gerekmemektedir.

Sgk haciz sorgulaması nasıl yapılır ?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından uygulanan haciz işlemini online sorgulanması mümkün bulunmamaktadır. En yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğrayarak hakkınızda haciz uygulanıp uygulanmadığı hakkında bilgi alabilirsiniz.

E haciz kaç günde kalkar ?

Tamam borcumuzu ödedik ama e-haciz kaç günde kalkar ? Borcunuz hakkında bilgileri aldığınız ve gerekli ödemeyi yaptığınız takdirde ilgili kurum Elektronik haczinizi anlık olarak kaldıracaktır. Ancak haciz kaldırma işleminin hesabınıza yansıması ve hesabınızın tekrar aktif hale gelmesi yarım gün ila bir gün arasında süreler alabilmektedir.

E-haciz süresi nedir ?

Yukarıda vergi dairesi e haciz ne zaman kalkar ve sgk e haciz nasıl kaldırılır konularında ayrıntılı olarak bilgi verdik. Elektronik haciz uygulama süresi size borcun tebliğ edildiği tarihten itibaren 7 gündür. SGK ya da vergi dairesi tarafından tebliğ edilen borcu 7 gün içerisinde ödemez ya da itiraz etmezseniz sonraki aşama e-haciz olmaktadır.

E-haciz kaldırma dilekçesi

Borçlarınızı ödediğinizde uygulanan haciz işlemi normalde otomatik olarak kaldırılır. Ancak borcu ödemiş olmanıza rağmen haciz henüz kalkmadı ise bu durumda dilekçe ile başvuru yapmanız gerekiyor. Vergi borcu haciz kaldırma ve sgk haciz kaldırma için örnek dilekçe aşağıdaki gibidir;

 •  İlgili Kuruma. Kurumunuzun …………………… T.C. numaralı mükellefiyim/işvereniyim. E-haciz takibine alınan borçlarımı ödemiş olmama rağmen henüz Kurumunuz tarafından uygulanan haciz kaldırılmamıştır. Kaldırılması hususunda gereğini arz ederim. 

Böylece dilekçe ile başvurunuzun ardından banka hesabı bloke kaldırma haciz ve diğer haciz işlemleri kaldırılmış olacaktır.

E-haciz maaş kesintisi ne kadar yapılıyor ?

Herhangi bir Kurum ya da bankaya ödeme vadesi geçmiş borçlarınız varsa bu borçlar icra takibine alınır ve ilgili Kurum maaşınızdan kesinti yapılması için İşyerinize yazı yazabilir. Bu durumda işyeri maaşınızın 1/4’ü oranında kesinti yapmak zorundadır. Borç bitene kadar maaşınızdaki 1/4 oranında kesinti devam eder. Peki maaş hesabımda online haciz kaldırma nasıl yapılır ? Maaştaki bu kesinti ile banka hesaplarındaki blokeyi kaldırmak için ise yukarıda anlatılan yolları takip etmeniz gerekmektedir.

Haciz tatbik edilmiştir ne demek ?

Tatbik edilmiş olması e-haczin uygulamaya konulması yani başlamış olması anlamına gelir. Bu süreçte artık borçlar için uygulama başlamıştır. Banka hesapları ve diğer taşınır ya da taşınmaz mallarınıza rehin konulabilir. Bu yüzden bir an önce borçlarınızın tamamını ödemeniz, taksitlendirmeniz ve yukarıda anlatılanları uygulamanız gerekmektedir.


4 Yorum
 1. Murat Çelebi

  E devlet üzerinden E haciz kim tarafından işleme konulmuş nasıl öğrenebiliriz.

  1. SGKuzmani

   Merhaba. Bildiğim kadarı ile bunu e devlette öğrenemiyorsunuz. Çok büyük ihtimalle vergi borcunuzdan dolayı konulmuştur.

 2. Yusuf

  Banka hesabımda haciz var bunu nasıl taksitlendirebilirim birde bunu taksitlendirdikten sonra kredi çekebilir miyim?

  1. SGKuzmani

   Merhaba. Vergi dairesine başvurarak taksitlendirme yapabilirsiniz. Başvuruyu interaktif vergi dairesi üzerinden yapabilirsiniz. İlk taksidi ödedikten sonra kaldırıyorlar sanırım e haczi. Sonrasında bankacılık işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.