Vergi İhbarı Nasıl Yapılır, Ne Zaman Sonuçlanır ?

Vergi ihbarı kaçak vergi tespiti için büyük önem arz etmekte. Günümüzde tüm devletlerin ana gelir kaynakları vergilerdir. Devletlerde yaşayan vatandaşlar vergi konusunda ne kadar hassas olurlarsa devletler de o kadar güçlü olurlar. Vergi kaçağına sebebiyet vermekte bir nevi vergi kaçırmaktır.

Bu yazımızda çevremizde oluşabilecek vergi kayıp ve kaçakçılığını, vergi ihbarı nasıl yapılır, vergi ihbarında ödül mekanizması nasıl işler, vergi ihbarı kaç günde sonuçlanır, vergi ihbarında gizlilik, vergi ihbarından vazgeçme, vergi ihbarı asılsız çıkarsa sonucu ne olur gibi konuları ele alacağız.

Vergi ihbarı nereye yapılır ?

Vergi devlet için ne kadar önemli ise vatandaş içinde bir o kadar öneme sahip bir olgudur. Çünkü devletimiz vergilerimiz sayesinde ayakta kalmaktadır. Ayrıca yaptığımız alışverişlerde ödediğimiz bedellerin içerisinde vergi de vardır. Yani 200 TL lik bir mal aldığınızda KDV’nin (Katma Değer Vergisi) %18 olduğunu farz edersek o mal için 36 TL vergiyi ödemiş oluyoruz. Eğer fişimizi alırsak alışveriş yaptığımız yerde bu vergiyi bizim adımıza devlete verir. Fişimizi almadığımız takdirde alışveriş yapılan yer bu 36 TL vergiyi devlete ödemektense kendi kasasına koyar.

Vergi ihbar dilekçesi nereye verilir ?

Vergi İhbarı nasıl yapılır sorusuna gelecek olursak bunun bir kaç yolu vardır. Bunlardan en çok kullanılanı CİMER (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi) yoluyla yapılandır.

 • Cimer’i cep telefonlarınıza uygulama olarak indirebilirsiniz yada en çok tavsiye ettiğimiz ve kullanmanızı mutlaka tavsiye etiğimiz yol olan E-Devletten T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle buradan giriş yaparak vergi dairesi ihbarı yapabilirsiniz ⇒ e-devlet vergi kaçırma şikayet talebi
 • İkinci yol ise Gelir İdaresi Başkanlığı Vimer ihbar merkezidir.  VİMER’e (Vergi İletişim Merkezi) vergi iletişim merkezi internet sitesi üzerinden ulaşabileceğiniz yoldur.
 • Ayrıca Vimer vergi kaçakçılığı vergi ihbar hattı 444 0 189 dan da vergi kayıp kaçağı ihbarı, naylon fatura ihbarı gibi tüm bildirimleri de yapabilirsiniz yapabilirsiniz.
 • Maliye ihbar telefonundan hariç olarak Vergi İhbarının yapılabileceği diğer bir yol ise vergi dairesi müdürlüklerine yapabileceğiniz yazılı başvurulardır. Vergi Dairesi Müdürlüklerine yapacağınız başvuruları bir ihbar dilekçesi ile yapabilirsiniz. Yazacağınız ihbar dilekçesinde belirli bir format yoktur. klasik dilekçe formatında yazabilirsiniz.

Naylon fatura ihbar dilekçesi örneği

Mükelleflerin karlılık oranlarını düşük göstermek için ikinci bir işletmeye karşılığı olmadan kestirilen faturalar naylon fatura olarak tanımlanmaktadır. Bu şekilde işlem yapıldığı belirlenen faturalar için mükelleflere hem yüklü miktarlarda ceza uygulanmakta hem de hapis cezasına varan cezalar verilebilmektedir. 444 0 189 naylon fatura ihbar hattını kullanarak şikayetlerinizi gönderebileceğiniz gibi dilekçe ile de başvuru yapabilirsiniz. Naylon fatura ihbarı için dilekçe örneği aşağıdaki gibi olabilir;

 • ………….. Vergi Dairesi Müdürlüğüne.
 • Müdürlüğünüze bağlı …………….. vergi numaralı ve ………………. unvanlı ve …………………. adresinde faaliyet gösteren mükellef karşılığı olmadan işletmelere fatura kestirmektedir. Gereğinin yapılmasını arz ederim. 

Vergi kaçakçılığı ihbar ikramiyesi ne kadar ?

Maliyeye ihbar nasıl yapılır öğrendiğimize göre gelelim vergi kaçağı ihbar edenlere verilecek vergi kaçakçılığı ihbar ödülüne.  Vergi İhbarı yapan ve ihbarın doğruluğu tespit edilen şahıslara, tahakkuk eden vergi ve cezalar üzerinden “yüzde 10” oranında maliye vergi şikayeti ödülü diğer adı ile maliye ihbar ödülü verilir. Ödenecek bu ikramiyenin üçte biri tahakkuk aşamasında, kalan üçte ikisi de tahsil edildikten sonra size ödenir. Vergi ihbar ikramiyesini alabilmek için kişinin yaptığı ihbar başvurularında ihbar dilekçesinde yada yazısında adı soyadı imzası ve vergi ihbar ödülü talep edildiğine dair ibare bulunmalıdır. İşlemler sonuçlandıktan sonra vergi kaçıranı ihbar edene verilen ödül miktarı kişinin banka hesabına gönderilmiş olacaktır.

Vergi ihbarı ne zaman sonuçlanır ?

vergi kaçırma ihbarının sonuçlandırılma süresi ihbar edilen olayın büyüklüğü, vergi incelemesi gerektirip gerektirmediğine, basitliğine ve karmaşıklığına göre değişir. Bir alışveriş merkezinin fatura kesmemesi gibi basit bir ihbar için vergi ihbarı sonuçlanma süresi 5 ila 15 gün olarak belirtilebilir. Bunun tam aksine Bir benzin istasyonunun sahte fatura düzenlediği ya da bir mükellefin sahte fatura kullandığına dair ihbarın doğru kabul edilmesi halinde vergi incelemesi gerektirdiğinden 6 ay sürebilmektedir.

Ayrıca alışveriş yaptığınız iş yerinin kayıtsız çalıştığına dair yapılan ihbarlarda çok kısa sürelerde sonuçlanabilmektedir. Bu yüzden alışveriş yaptığınız yerlerde vergi levhasının olup olmadığına bakmanızda ve fiş ya da fatura düzenleyip düzenlemediğini kontrol etmenizin devlete karşı bir vatandaşlık borcunuz olduğunu unutmamalıyız.

Vergi ihbarında gizlilik esas mı ?

Yaptığınız vergi İhbarında kimliğinizin gizli kalmasını istemeniz halinde Muhbir (ihbar eden) ismi gizli kalacaktır. Ancak bu durum ihbarınızın doğru ve yerinde olması durumunda geçerlidir.

Vergi ihbarından vazgeçmek mümkün mü ?

Vergi İhbarında muhbir (ihbar eden) ihbarından vazgeçse dahi ilgili denetim elemanlarının konunun aydınlığa kavuşması amacıyla gerekli işlemleri yapacağı kanısındayız. Çünkü o konuda gerçekten vergi kayıp kaçakçılığına sebebiyet verilmiş olunabilir. Bu sebepledir ki yapılacak ihbarlarda dikkatli olunmalıdır.

Vergi ihbarı asılsız çıkarsa ne olur ?

Vatandaşlar tarafından yapılan ihbarların asılsız olması durumunda kişi ihbar eden(muhbir) vasfını kaybeder ve iftiracı (müfteri) durumuna düşer.

İlgili denetim ekipleri tarafından yapılan denetimde ihbar edilen şahıs ya da iş yerinde ihbar konusu olan konuyla ilgili herhangi bir vergi kayıp kaçağı olmadığı tespit edilirse;

 • Hakkında ihbar olan şahsın kişiliğine ve ticari itibarına saldırı iftira atılmış olur,
 • İhbar edilen kişi, şirket yada iş vergi denetimi yada vergi incelemesi sırasında maddi kayıplara, zaman kaybına, müşteri kaybına uğrayabilir
 • İhbar edilen şahıs psikolojik olarak olumsuz etkilenebilir.
 • Devletin denetim elemanları gerçek olaylarla mesai harcaması gerekirken asılsız ihbarla uğraşmış olur.
 • Devletin ilgili kurumları asılsız ihbarı değerlendirirken bazı maliyetlere katlanır.

Bu sebeplerden dolayı ihbar eden şahıs bir anda iftiracı konumuna düşebilir. Asılsız ihbar edilen şahıs yada şirket kendisini yukarıda bahsettiğimiz zararları veren şahısın bilgilerini istemek ve çeşitli kanuni haklarını kullanmak isteyebilirler. Yapacağımız vergi ihbarında ihbarcı değil de ihbarcı durumuna düşmemek için için yapacağımız ihbarlarda gerçekliğe dikkat etmemiz gerekmektedir. Çamur at izi kalsın denilerek hareket edilmemelidir.

Vergi ihbar sorgulaması nasıl yapılır ?

189 ihbar hattı ya da yukarıda belirtilen diğer ihbar kanallarından birisi kullanılarak yapılan bildirimlerin durumlarının ne olduğunu sorgulayabilmek mümkün değildir. Yapılacak bildirimler üzerine denetim işlemleri gizlilik esas alınarak gerçekleştirilmektedir. Dolayısıyla işlem akibetini online olarak sorgulayamazsınız.

Vergi borcunuz varsa vergi borcu taksitlendirme sayfamızı ziyaret ederek borçlarınızı nasıl taksitlendirebileceğiniz hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

1