Vergi Levhası Oluşturma, Nereden, Nasıl Alınır ?

4 178

Vergi Levhası vergi tarhına esas olan kazanç tutarları ile bunlara isabet eden vergi miktarlarını gösteren şekil ve içeriği Maliye Bakanlığınca belirlenen belgedir. Bir diğer söyleyişle Ticari,Zirai ve Mesleki Yönden mükellef olanların bir önceki yıl kazanç tutarlarını ve bir takım bilgileri içerisinde bulunduran belgedir.

Bu yazımızda Vergi levhası nasıl alınır,  basit usul vergi levhası nasıl çıkarılır, Vergi levhası zorunlu mudur, Vergi levhası kaldırıldı mı, Tasdik zorunluluğu var mı, Nerelerde bulundurulmalı, Bulundurmama cezası var mı sorularına yanıt arayacağız.

Vergi levhası nasıl çıkarılır ?

Vergi Levhası  alma işlemi aşağıdaki şekillerde elde edilir;

 • Vergi Dairesi Müdürlükleri aracılığı ile,
 • İnternet Vergi Dairesi aracılığı ile (şifre kullanılarak)

yoluyla alınabilir. Vergi dairesi müdürlüklerine bizzat başvurabilirsiniz,  3568 sayılı kanuna göre yetki almış Serbest muhasebeci mali müşavir aracılığıyla ya da yeminli mali müşavir aracılığıyla alabilirsiniz.

Vergi levhası oluşturma

En kolay yol olarak  interaktif vergi dairesi adresinden kullanıcı girişi bölümünden daha önce vergi dairesi müdürlüğünden aldığınız şifre ile girerek sorgulamalar kısmından Vergi levhası oluşturma kısmından vergi levhanızı alabilirsiniz. yeni vergi levhası oluşturma işlemi için aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • Öncelikle buradan e-devlet ya da vergi dairesi kullanıcı şifreniz ile interaktif internet vergi dairesine giriş yapın ⇒ interaktif vergi dairesi girişi.
 • İnteraktif vergi dairesi sistemine giriş yaptıktan sonra sırasıyla İŞLEM BAŞLAT-MÜKELLEFİYET İŞLEMLERİ-E Vergi Levhası Oluşturma menülerini takip ederek vergi levhası oluşturabilir ya da daha önce oluşturulan vergi levhasını alt tarafta GÖRÜNTÜLEME kısmından görüntüleyebilirsiniz.
 • Böylece Mükellef Vergi Levhası oluşturma işlemi tamamlanmış olacaktır.

Vergi levhası nereden alınır ?

Peki vergi levhası nereden çıkarılır ? Vergi levhasını nasıl alabileceğiniz yani oluşturabileceğiniz yukarıda anlatılmıştır. Dilerseniz vergi dairesinden ya da online olarak kolayca internet vergi dairesi üzerinden yukarıda belirtilen şekilde alabilirsiniz.

Vergi levhası asma zorunluluğu var mı ?

Vergi levhası asma zorunluluğu Vergi Usul Kanunun 5. maddesinde yer alan vergi mahremiyetini ihlal edeceği düşünülerek 6111 sayılı kanun ile kaldırılmıştır.Ancak vergi levhası asma zorunluluğunun kaldırılması mükellefi vergi levhasından tamamen kurtarmamıştır. Vergi levhası bulundurma zorunluluğu devam etmektedir. Yani iş yerinize gelen yetkili maliye çalışanlarına istenilmesi halinde gösterilmesi zorunludur.

Vergi levhasında asma zorunluluğu kaldırıldı ancak asmak isteyen mükellefler asabilir ve hatta yayınlamak isteyenler yayınlayabilir. Ancak vergi levhanızda kimlik bilgileri ve benzeri bilgilerin olduğunu ve kötü amaçlı kullanılabileceğini unutmayınız.

Vergi Levhası Kaldırıldı mı?

Yazımızda da bahsettiğimiz gibi vergi levhası kaldırılmadı. Sadece eskiden iş yerinin görünür bir yerinde asma zorunluluğu vardı. Sadece bu asma zorunluluğu kaldırıldı. Ancak iş yerinizde yada yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar araçlarında bulundurmak zorundadır.

Vergi Levhası Ne Zaman Alınır?

İşe yeni başlayan mükellefler vergi levhası işe başladıkları tarihi takip eden 1 ay içerisinde almak içerisinde almak zorundadır.

İşe devam eden mükellefler ise basit ve gerçek usulde çalışan mükellefler 1 Nisan tarihinden başlayarak 31 mayıs tarihine kadar her yıl yeniletmek zorundadır. Şirketlerde ise 1 mayıs-31 mayıs tarihleri arasında alınması zorunludur.

Vergi Levhasını onaylatmak zorunlu mudur ?

Vergi Levhası’nın  vergi dairesi müdürlüklerince Tasdik Zorunluluğu uzun yollar öncesi kaldırılmış bir uygulamadır. Günümüzde böyle bir uygulama mevcut değildir. Ancak tekrar hatırlatmakta fayda görüyorum bulundurma zorunluluğu devam etmektedir.

Kimler vergi levhasını asmak zorundadır ?

Gelir Vergisinde Vergi Levhası

l. Ticari kazanç sahipleri,
2. Zirai kazanç sahipleri (Gelir Vergisi Kanununun 52 nci maddesinin altıncı fıkrasında sözü edilen yazıhaneyi açmış olanlar)
3. Serbest meslek erbabı,

Adi ortaklık, kolektif ve adi komandit şirket şeklindeki işletmelerde her bir ortak için ayrı ayrı vergi levhası alınacak ve bulunma zorunluluğu getirilen yerlerde her bir ortak için ayrı ayrı bulundurulacaktır.

Kurumlar Vergisinde Vergi Levhası

l. Anonim şirketler,
2. Limited şirketler,
3. Eshamlı komandit şirketler,

almak zorundadır.

Vergi levhaları nerelerde bulundurulmak zorundadır?

Vergi Levhasının aşağıda belirtilen yerlerde bulundurulması zorunludur.

 • İş yeri merkezlerinde
 • Şubelerde
 • Satış merkezlerinde
 •  Çiftçilerin doğrudan doğruya zirai faaliyetleri ile ilgili alım satım işlerinin tedviri için açtıkları yazıhanelerinde,
 • Taşıt işletmelerinde araçlarda

bulundurulması zorunludur.

Vergi levhası asmama cezası

 Vergi Levhasını bulundurmak ve vergi levhası asmak zorunda olanların iş yerlerinde ve diğer gerekli yerlerde bulundurmaması ve ilgili denetim ekibine ibraz etmemesi (göstermemesi) halinde Vergi Usul Kanunu 353/4’e göre  ceza uygulanır. Bu sebeple alınması bu kadar kolay bir belge için ceza ile karşı karşıya kalmamak için güncel vergi levhanızı sürekli bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Vergi levhası hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

4 Yorum
 1. Musafettin çavuş

  Dükkanıma koymam hala zorunlumu?

  1. Orhun

   Değerli okurumuz anladığımız kadarıyla bir işletmeniz var. Vergi levhasını dükkanınızda bulundurma ve yetkililer istediğinde gösterme zorunluluğunuz var. Yeni vergi levhanızı almanız tavsiye ederiz.

 2. Rıza soylu

  İş yerimde vergi levhasından başka ne bulundurmam gerekir?

  1. Orhun

   Değerli okurumuz bu konuda bize ayrıntılı bilgi vermeniz halinde size daha detaylı yardımcı olabiliriz. Örneğin basit usulde mi çalışıyorsunuz yoksa gerçek usuldemi ve toptanmı satış yapıyorsunuz perakende mi bu konularda ayrıntılı bilgi verirseniz size detaylı bilgi sunabiliriz. Yorumunuz için teşekkürler

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.