Vergi Levhası Oluşturma, Nereden, Nasıl Alınır ?

Vergi Levhası oluşturma hakkında tüm detaylar yazımızda. Vergi levhası vergi tarhına esas olan kazanç tutarları ile bunlara isabet eden vergi miktarlarını gösteren şekil ve içeriği Maliye Bakanlığınca belirlenen belgedir. Bir diğer söyleyişle Ticari, Zirai ve Mesleki Yönden mükellef olanların bir önceki yıl kazanç tutarlarını ve bir takım bilgileri içerisinde bulunduran belgedir. Bu yazımızda Vergi levhası nasıl  ve nereden alınır, alınmazsa ne olur gibi konu hakkında sorulan tüm soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Vergi levhası neden alınır ?

Vergi levhası birçok resmi iş ve işlemde kullanılan belgedir.

 • Kamu Kurum ya da Kuruluşları ile diğer özel banka ya da benzeri işletmelere yapılacak başvuruda vergi levhası olmazsa olmaz belgelerden birisi arasında yer almaktadır.
 • Ayrıca yazımızın devamında da anlatıldığı gibi vergi levhasının işyerinde asılması zorunludur. Bu zorunluluk sağlanmazsa cezai işlem uygulanabilmektedir.

Vergi levhası nasıl çıkarılır ?

Vergi Levhası  alma işlemi aşağıdaki şekillerde elde edilir;

 • Vergi Dairesi Müdürlükleri aracılığı ile,
 • İnternet Vergi Dairesi aracılığı ile (şifre kullanılarak)

yoluyla alınabilir. Vergi dairesi müdürlüklerine bizzat başvurabilirsiniz,  3568 sayılı kanuna göre yetki almış Serbest muhasebeci mali müşavir aracılığıyla ya da yeminli mali müşavir aracılığıyla alabilirsiniz.

Vergi levhası oluşturma

En kolay yol olarak  interaktif vergi dairesi adresinden kullanıcı girişi bölümünden daha önce vergi dairesi müdürlüğünden aldığınız şifre ile girerek sorgulamalar kısmından Vergi levhası oluşturma kısmından vergi levhanızı alabilirsiniz. yeni vergi levhası oluşturma işlemi için aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • Öncelikle buradan e-devlet ya da vergi dairesi kullanıcı şifreniz ile interaktif internet vergi dairesine giriş yapın ⇒ interaktif vergi dairesi girişi. Eğer giriş şifreniz ya da e-devlet şifreniz yoksa internet vergi dairesine giriş yöntemlerine göz atmak için interaktif vergi dairesi girişi nasıl yapılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • İnteraktif vergi dairesi sistemine giriş yaptıktan sonra sırasıyla İŞLEM BAŞLAT-MÜKELLEFİYET İŞLEMLERİ-E Vergi Levhası Oluşturma menülerini takip ederek e-vergi levhası oluşturma işlemini gerçekleştirebilir ya da daha önce oluşturulan vergi levhasını alt tarafta GÖRÜNTÜLEME kısmından görüntüleyebilirsiniz.
 • Böylece Mükellef Vergi Levhası oluşturma işlemi tamamlanmış olacaktır.

E-Vergi Levhası sorgulaması nasıl yapılır ?

Vergi levhası sorgulama, oluşturma işlemleri interaktif vergi dairesi üzerinden online olarak gerçekleştirilebilmektedir. Yukarıda bir üst başlıkta interaktif vergi dairesi aracılığı ile online olarak vergi levhasını nasıl oluşturabileceğiniz adım adım anlatılmıştır.

Vergi levhası nereden alınır ?

Peki vergi levhası nereden çıkarılır ? Vergi levhasını nasıl alabileceğiniz yani oluşturabileceğiniz yukarıda anlatılmıştır. Dilerseniz vergi dairesinden ya da online olarak kolayca internet vergi dairesi üzerinden yukarıda belirtilen şekilde alabilirsiniz.

Vergi levhası asma zorunluluğu var mı ?

Vergi levhası asma zorunluluğu Vergi Usul Kanunun 5. maddesinde yer alan vergi mahremiyetini ihlal edeceği düşünülerek 6111 sayılı kanun ile kaldırılmıştır. Ancak vergi levhası asma zorunluluğunun kaldırılması mükellefi vergi levhasından tamamen kurtarmamıştır. Vergi levhası bulundurma zorunluluğu devam etmektedir. Yani iş yerinize gelen yetkili maliye çalışanlarına istenilmesi halinde gösterilmesi zorunludur.

Vergi levhasında asma zorunluluğu kaldırıldı ancak asmak isteyen mükellefler asabilir ve hatta yayınlamak isteyenler yayınlayabilir. Ancak vergi levhanızda kimlik bilgileri ve benzeri bilgilerin olduğunu ve kötü amaçlı kullanılabileceğini unutmayınız.

Vergi Levhası Kaldırıldı mı?

Yazımızda da bahsettiğimiz gibi vergi levhası kaldırılmadı. Sadece eskiden iş yerinin görünür bir yerinde asma zorunluluğu vardı. Sadece bu asma zorunluluğu kaldırıldı. Ancak iş yerinizde yada yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar araçlarında bulundurmak zorundadır.

Vergi Levhası Ne Zaman Alınır?

İşe yeni başlayan mükellefler vergi levhası işe başladıkları tarihi takip eden 1 ay içerisinde almak içerisinde almak zorundadır. İşe devam eden mükellefler ise basit ve gerçek usulde çalışan mükellefler 1 Nisan tarihinden başlayarak 31 mayıs tarihine kadar her yıl yeniletmek zorundadır. Şirketlerde ise 1 mayıs-31 mayıs tarihleri arasında alınması zorunludur.

Vergi Levhasını onaylatmak zorunlu mudur ?

Vergi levhasının vergi dairesi müdürlüklerince Tasdik Zorunluluğu uzun yollar öncesi kaldırılmış bir uygulamadır. Günümüzde böyle bir uygulama mevcut değildir. Ancak tekrar hatırlatmakta fayda görüyorum bulundurma zorunluluğu devam etmektedir.

Kimler vergi levhasını asmak zorundadır ?

Gelir Vergisinde Vergi Levhası

l. Ticari kazanç sahipleri,
2. Zirai kazanç sahipleri (Gelir Vergisi Kanununun 52 nci maddesinin altıncı fıkrasında sözü edilen yazıhaneyi açmış olanlar)
3. Serbest meslek erbabı,

Adi ortaklık, kolektif ve adi komandit şirket şeklindeki işletmelerde her bir ortak için ayrı ayrı vergi levhası alınacak ve bulunma zorunluluğu getirilen yerlerde her bir ortak için ayrı ayrı bulundurulacaktır.

Kurumlar Vergisinde Vergi Levhası

l. Anonim şirketler,
2. Limited şirketler,
3. Eshamlı komandit şirketler,

almak zorundadır.

Vergi levhaları nerelerde bulundurulmak zorundadır?

Vergi Levhasının aşağıda belirtilen yerlerde bulundurulması zorunludur.

 • İş yeri merkezlerinde
 • Şubelerde
 • Satış merkezlerinde
 •  Çiftçilerin doğrudan doğruya zirai faaliyetleri ile ilgili alım satım işlerinin tedviri için açtıkları yazıhanelerinde,
 • Taşıt işletmelerinde araçlarda bulundurulması zorunludur.

Vergi levhası asmama cezası ne kadar uygulanır ?

 Vergi Levhasını bulundurmak ve vergi levhası asmak zorunda olanların iş yerlerinde ve diğer gerekli yerlerde bulundurmaması ve ilgili denetim ekibine ibraz etmemesi (göstermemesi) halinde Vergi Usul Kanunu 353/4’e göre  ceza uygulanır. Bu sebeple vergi levhası almak bu kadar kolay  iken bir belge için ceza ile karşı karşıya kalmamak için güncel vergi levhanızı sürekli bulundurmanızı tavsiye ederiz.

5/5 - (1 Oy)

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“Vergi Levhası Oluşturma, Nereden, Nasıl Alınır ?” üzerine 4 yorum

  • Değerli okurumuz bu konuda bize ayrıntılı bilgi vermeniz halinde size daha detaylı yardımcı olabiliriz. Örneğin basit usulde mi çalışıyorsunuz yoksa gerçek usuldemi ve toptanmı satış yapıyorsunuz perakende mi bu konularda ayrıntılı bilgi verirseniz size detaylı bilgi sunabiliriz. Yorumunuz için teşekkürler

   Cevapla
  • Değerli okurumuz anladığımız kadarıyla bir işletmeniz var. Vergi levhasını dükkanınızda bulundurma ve yetkililer istediğinde gösterme zorunluluğunuz var. Yeni vergi levhanızı almanız tavsiye ederiz.

   Cevapla

Yorum yapın

1