Vizite Giriş İşlemleri Nasıl Yapılır ?

0

Vizite girişi işverenler tarafından hastalık, iş kazası ve ya doğum nedeni ile rapor alan çalışanlar için bildirim yapılması açısından önem arz eden uygulamalardan birisidir. Bu uygulamadan işverenler sigortalılarının çalışmazlık bildirim işlemlerini yapabilmekte. Sosyal Güvenlik Kurumu 26.03.2021 tarihli duyurusunda vizite web uygulamasının da işletime açıldığını duyurdu. Yeni hizmete açılan ilgili web servisi ile ;

 • Çalışanlara ait geçici iş göremezlik raporları çekilebilecek,
 • Çalışmazlık bildirim işlemleri yapılabilecek.
 • Bu hizmet sayesinde web uygulaması olmadan çalışanların raporları görüntülenebilecek ve iş göremezlik rapor onayı gerçekleştirilebilecek.
 • Web servis kullanım için URL: https://uyg.sgk.gov.tr/Ws_Vizite/services/ViziteGonder
 • Kullanım klıavuzu, karşılaşılabilecek hatalar ve çözümleri ile Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan duyuruya buradan ulaşabilirsiniz ⇒ SGK vizite web servisi kullanım kılavuzu.

Mevcut web sürümü kullanımı ve detayları için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Vizite girişi nasıl yapılır ?

vizite giriş ekranı

Uygulamaya SGK e bildirge şifresi ile giriş yapmanız gerekiyor. Uygulaya girişi buradan yapabilirsiniz⇒ vizite girişi. Uygulamaya giriş sağladıktan sonra uygulamadaki menüler ve bu menülerden yapılan işlemler aşağıdaki gibi olacaktır.

E vizite giriş menüleri ve kullanımı

ssk vizite giriş ekranı

Ssk vizite giriş uygulama ana ekranı yukarıda görselde göründüğü gibidir. Vizite giriş sgk uygulamasında yer alan menüler ve kullanım amaçları aşağıdaki gibidir;

 • Kimlik no’ya göre rapor arama bölümünden iş göremezlik raporu alan sigortalınızın T.C. numarası ile sorgulama yaparak rapor için çalışmazlık bildirimi yapabilirsiniz. Burada sorgulama yaparken Vaka Türü kısmına dikkat etmelisiniz. Örneğin iş kazası sonucu rapor aldı ise ve siz hastalık için sorgulama yaparsanız rapor ekrana düşmez.
 • Tarihe göre rapor arama kısmında ise sorgulama yaptığınız tarihe kadar alınmış olan tüm iş göremezlik raporları ekrana dökülür. Burada onaysız olanlara çalışmazlık bildirim girişi yapabilirsiniz. Bu kısmı her ay bildirge vermeden önce kontrol etmenizi öneririz. Zira çalışmadığına dair bildirim girişi yapılmadığında Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından cezai işlem uygulanacağını hatırlatmak isteriz.
 • İşveren iletişim bilgileri kısmında telefon ve mail adresinizi güncelleyebilirsiniz. İletişim bilgilerinin doğruluğundan emin olmalısınız. Çünkü rapor alan işçi için e-posta bildirimi verilen bu mailden yapılmakta.
 • Onaylı raporlar kısmında daha önce çalışmazlık girişi yapılmış olan tüm raporların görüntülemesini yapabilirsiniz.
 • Arşiv kısmında tarih aralığı seçerek çeşitli nedenlerle arşive kaldırmış olduğunuz  ( örneğin 1 ve ya 2 günlük hastalık raporları, personeliniz olmadığı halde size düşen raporlar) raporları görüntüleyebilirsiniz.
 •  Manuel Çalışılmadığına Dair Bildirim İşlemleri kısmı Sgk e vizite giriş uygulamasının önemli kısımlarından birisidir. Bu kısımda raporu elektronik ortamda size düşmeyen, tarihi göre ve TC numarasına göre sorgulama yaptığınız ancak görüntüleme yapamadığınız raporlar için manuel rapor girişi yapabilirsiniz. Giriş kısmında manuel rapor girişini, görüntüleme kısmında görüntülemeyi, Güncelleme kısmında ise güncelleme ya da manuel raporun iptalini yapabilirsiniz.

SGK vizite sorgulaması nasıl yapılır ?

vizite sorgulama yani daha önce çalışmazlık girişi yapılan bir çalışanın e vizite girişi uygulamasında onaylanmış olan raporunu Onaylı raporlar kısmında görüntüleyebilirsiniz.

Vizite onaylaması nasıl yapılır ?

Sgk vizite giriş sisteminden tarihe göre ya da T.C. kimlik numarasına göre e vizite sorgulaması yaptıktan sonra onaylama işlemini yukarıda anlatıldığı gibi gerçekleştirebilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.