Yeni Doğan Bebek Sgk Kaydı Nasıl Yapılır 2021

0

Yeni doğan bebek sgk kaydı nasıl yapılır? Yeni doğan bebekler için ebeveynler tarafından birtakım işlemlerin yapılması gerekmektedir. Bu işlemlerden en önemlisi de Çocuğun Sgk kaydı işlemleridir. İnternette çağında yaşadığımız şu dönemde yeni doğan bebek sigortası kayıt işlemleri de eskiye göre çok daha hızlı ve kolay olmakta. Siz de çocuğumun Sgk kaydını en hızlı nasıl yapabilirim diye soruyorsanız Sgk yeni doğan işlemleri hakkında tam bir rehber olan bu yazımızda gereken bilgiyi bulabilirsiniz.

Yeni doğan bebeklerin sağlık güvencesi nasıl oluyor ?

Yeni doğan Sgk bildirimi yapılmadan önce analık sigortası kapsamında sağlık hizmeti alır. Ayrıca Türk vatandaşı olması kaydı ile yeni doğum yapan annenin de sosyal güvencesi olmasa bile tüm sağlık giderleri devlet hastanesinde olması koşulu ile analık sigortası kapsamında karşılanır.

Yeni doğan bebek Sgk işlemleri nelerdir ?

Yeni doğan Sgk kaydı işlemleri için adım adım izlemeniz gereken yol şu şekildedir;

 • Öncelikle bebeğin Nüfus kaydının yapıldığından emin olmalısınız. Nüfus kayıt işlemleri artık otomatik olarak yapılmakta ve hastane doğum bilgisini Nüfus Müdürlüklerine iletmekte. Buna istinaden yeni doğan bebek bilgileri Nüfusa işlenmekte. Ancak bu işlem biraz uzun sürmekte. Siz doğum raporunu alarak bağlı olduğunuz Nüfus Müdürlüğü’ne giderek çocuğun Nüfus kaydını yapabilir ve geçici kimlik belgesini alabilirsiniz. Kimliği kayıttan ortalama 7-10 gün sonra PTT kargo ile adresinize gönderilir.
 • Çocuğun Nüfus kaydını tamamladıktan sonra geçici kimlik belgesi ile en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğrayabilir ve sağlığını açtırabilirsiniz. Sağlık güvencesini başlatmak için başvuru formu istenmez. SGK sistemden T.C. numarası ile güncelleme yapar ve çocuğun sağlığı otomatik olarak açılır. Çok kısa ve kolay bir işlemdir. Eğer annenin güvencesi varsa anne üzerine, babanın varsa baba üzerine sağlığı açılır. Eğer her ikisinin de güvencesi yoksa ya da borçlularsa çocuğun sağlığı 18 yaş altı sağlık güvencesinden açılır.
 • Yenidoğan bebek Sgk kayıt işlemini tamamlattıktan sonra eğer SSK ya da bağkur kapsamında iseniz emzirme yardımı için SGK kısa vade servisine başvurun. Hastane tarafından emzirme raporu girişi yapıldıysa ve şartlar sağlanıyorsa SGK başka da bir belge istemeden bir defaya mahsus emzirme parası öder.
 • Yeni doğan bebeğin sigortaya kaydını tamamladıktan sonra doğum yardımı için Sosyal Hizmetler Merkez Müdürlüğüne başvurabilirsiniz. Doğum ve emzirme yardımı için güncel tutarlar aşağıda verilmiştir.

Yeni doğan çocuğu sgk’ya bildirmek için gerekli belgeler nelerdir ?

Yeni doğan çocuğun sigorta işlemleri için takip etmeniz gereken yol yukarıda adım adım verilmiştir. Yenidoğan Sgk işlemlerini başlatmak ve tamamlamak için yapmanız gereken tek şey doğum raporu ile birlikte Nüfusa giderek çocuğun kaydını gerçekleştirmek. Yeni doğan bebek sigorta kaydı için Nüfus kaydının tamamlanması yeterli olmakta ve ayrıca bir belge talep edilmemekte. Yeni doğan bebek için Sgk parası yani emzirme yardımı almak için yine Nüfus kaydının yapılmış olması yeterli olmakta ve ilave olarak hastane tarafından emzirme raporu girişinin yapılmış olması yeterli olmakta.

Yenidoğan sgk kaydı nasıl yapılır ?

Yukarıda yeni doğan bebek için Sgk işlemleri üst başlığında tüm adımları anlattık. yeni doğan Sgk işlemleri için çocuğun Nüfus kaydını yapmanız ve geçici kimlik belgesi ile size en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurmanız yeterli olacaktır.

Memurun yeni doğan çocuğu sgk’ya bildirme işlemleri

Yenidoğan sigortası başlatma süreci devlet memurları için de aynıdır. Memur ya da öğretmen yeni doğan çocuğu Sgk’ya kayıt işlemi için;

 • Çocuğun nüfus kaydını yapın ve geçici kimlik belgesini alın.
 • Size en yakın SGK’ya uğrayarak yeni doğan Sgk kayıt işlemini tamamlayın.

Çocuğun sgk’ya kaydı sorgulaması nasıl yapılır ?

Çocuğunuzun ya da yenidoğan SGK Kaydı sorgulamasını e-devletten ya da başka online bir platformdan yapamazsanız. Kendinizin ya da e-devlet şifresi olan 16 yaşından büyük çocuklarınızın sağlık güvencesinin aktif olup olmadığı T.C. numarası ve e-devlet şifresi ile E-devlet SGK kaydı sorgulama sayfasına giriş yaparak gerçekleştirebilirsiniz.

Yeni doğan bebek Sgk yardımı ne kadar ödeniyor ?

Yeni doğan bebek sigorta parası yani emzirme parası;

 • Anne ile babanın resmi nikahla evli olması,
 • Anne ya da babanın bebek doğum tarihinden önceki son 1 yıl içerisinde en az 120 gün ssk ve bağkur olması halinde ödenmektedir.
 • 2021 yılı için yeni doğan bebek Sgk ücreti yani emzirme ödeneği tutarı 230 TL’dir.
 • Güncel şartlar, ödeme tutarı  ve yeni doğumda ödenen tüm ücretlere süt parası ne kadar sayfamızdan erişebilirsiniz.

2021 doğum parası ne kadar ödeniyor ?

Peki diğer Kurumlardan yeni doğan bebek parası nasıl alınır, ne kadar alınır ? SGK tarafından ödenen yeni doğan bebek yardımına ilave olarak;

 • Eğer anne ssk ya da bağkur kapsamında ise toplamda 112 günlük SGK analık parası,
 • Anne Türk vatandaşı ise aynı zamanda Aile, Sosyal Politikalar Bakanlığından bir defaya mahsus doğum yardımı da alır.
 • Doğum yardımı ne kadar sayfamızdan anneye ve çocuk adına ödenen tüm yardımlara, başvuruda izlenecek yola ve detaylara göz atabilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.