Yeni Evlenenlere Yardım ( 2022 Güncel )

Yeni evlenenlere yardım eden birçok Kurum ve Kuruluş bulunmaktadır. Günümüzde ekonomik şartlardan dolayı evlenmek de bir hayli maliyetli bir hal aldı. Özellikle maddi durumu uygun olmayanlar için durum daha da zor. Durumun zor olması yeni evlenen çiftlerin evlenenlere eşya yardımı yapan ya da maddi yardım yapan Kurum arayışını arttırıyor. Eğer sizin de maddi olarak bir evlilik desteğine ihtiyacınız varsa bu yazımız sizin için tam bir rehber olacaktır. Yazımızın devamında evlilik yardımı başvurusu nasıl yapılır, yeni nikah kıyanlara yardım eden Kurumlar hangileri ve ne kadar ödeme yapıyorlar hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Yeni evlilere yardım eden Kurumlar hangileridir ?

yeni evli çiftlere sosyal yardım kapsamında yardım eden Devlete bağlı olan ya da devletten bağımsız olarak hareket eden birçok yardım Kuruluşu bulunmaktadır. Sosyal yardımlaşma evlilik yardımı kapsamında yapan birçok kurum ve kuruluş var ancak biz burada kolay erişilebilir olanlardan bahsedeceğiz ve bunları ayrı başlıklar halinde vereceğiz. İşsizlere, çalışanlara ve memura evlilik yardımı yapan kurum ve kuruluşlar şunlardır.

1-Kaymakamlık evlilik yardımı

Devlet evlilik yardımı 2022 yılında da Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile yapılmaya devam edilmektedir. Kaymakamlıklar yardıma muhtaç olan ve muhtaçlık kriteri sağlayan kişilere elektrik, doğal gaz, kömür yardımı, çocuk parası ve bez parası adı altında birçok yardım ödeneği vermektedir. Yeni evlenen çiftlere de heyetin uygun görmesi durumunda yeni evlenenlere para yardımı ya da eşya yardımı adı altında yardımlar yapılabilmektedir. Yapmanız gereken resmi nikahı çıkardıktan sonra dilekçe ile bağlı olduğunuz Kaymakamlığa başvurmak.

2-Yeni evlenenlere belediye yardımı

Yeni evlenenlere devlet desteğinde Belediyeler önemli bir yere sahiptir. Özellikle Büyükşehirlerde belediye evlilik yardımı  destekleri daha yaygındır. Belediyelerin Sosyal Hizmetler Müdürlükleri tarafından muhtaç çiftlere eşya yardımı ya da bir defaya mahsus olmak üzere nakdi belediye düğün yardımı yapılabilmektedir. Belediyeler tarafından sunulan yeni evlilere sosyal yardım desteklerinden yararlanmak için bağlı olduğunuz Belediye Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine internetten ya da elden dilekçe ile başvurabilirsiniz.

3-Sgk evlilik yardımı

Evlenme yardımı Sgk tarafından resmi nikah tarihinde anne ya da babasından yetim/ölüm aylığı alan kız çocuklarına ödenmektedir. Bu yardımdan yararlanabilmek için;

  • Kız çocuğunun resmi nikah tarihinde anne ya da babasından aktif SGK ölüm aylığı alıyor olması gerekmektedir.
  • Evlilik yardımı Sgk ödemesi için bu şart tek başına yeterlidir. Resmi nikahtan sonra kız çocuğu SGK’ya dilekçe ile başvurarak son aldığı maaşın 24 katı tutarında çeyiz parası  alabilecektir.

4-İlksan evlenme yardımı

İlksan öğretmene evlilik yardımı yapan sendikalar arasında yer almaktadır. Sadece öğretmenlerin tabi olduğu İlksan’a evlilik tarihinde üye olmak İlksan evlilik yardımı almak için yeterli. İlksan sendika evlilik yardımı tutarı 2022 yılı için bir defaya mahsus olmak üzere 1.000,00 TL’dir. Bazı sendikalar da evlenen memura evlilik yardımı yapabilmektedir. Bunu kendi sendikanıza sormanızda yarar olacaktır. E-devletten İlksan evlenme yardımı başvurusu sayfasından başvurunuzu yapabilirsiniz.

5- Diğer yardım Vakıfları

İHH gibi yardım kuruluşları yardıma muhtaç yeni evli çiftlere eşya yardımı yapabilmektedir. Genellikle bu vakıflar sosyal hizmetler evlilik yardımını para olarak değil eşya olarak yapmaktadırlar. Neredeyse her il/ilçede faaliyeti olan İHH vakıflarına başvurarak yeni evlilere para yardımı ya da eşya yardımından yararlanabilirsiniz.

6-Evlilik tazminatı

Yeni evlenen çiftlere devlet yardımı kapsamında sayılmasa da Kanunen düzenleme gereği sigortalı çalışan kadınlara evlilik tarihinde sigortalı çalışıyor olmaları şartı ile evlilik tazminatı ödenmektedir. Aranan şart kadının en az 1 yıldır aynı işyerinde çalışıyor olması, 4/1-a yani SSK kapsamında çalışıyor olması ve resmi nikahtan sonra tazminat talebinde bulunması. Ayrıntılar, başvuru dilekçesi ve ödemenin ne kadar olacağı hakkında hesaplama için işyerinde evlilik parası ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yeni evlenenlere devlet yardımı başvurusu nereye, nasıl yapılır ?

Yeni evlenenlere yardım eden kuruluşları ve Kurumları sizin için yukarıda paylaştık. Tabi burada yeni evlenenlere devlet yardımı için nereye başvurulur sorusu sık sorulmakta. Başvurular bazı Kurumlar için online yapılabilirken bazıları için dilekçe ya da formla yapılması gerekebilmektedir. Bu nedenle evlilik yardım başvurusunu yapmadan önce ilgili Kurum/Kuruluş’un online sayfasına girin ve bakın. Eğer online başvuru imkanı varsa ve evlilik yardımı şartlarını sağlıyorsanız buradan başvurun yoksa dilekçe ile elden başvurun.

E-devlet evlilik yardımı başvurusu nasıl yapılır ?

devlet çeyiz desteği ya da evlilik yardımı başvuruları E-devletten yapılamamaktadır. Şu an için sadece İlksan evlenme yardımı ödeneği başvuruları E-devletten gerçekleştirilebilmektedir. Onun da başvuru sayfasını yukarıda paylaştık. E-devlette yeni hizmetler açıldıkça sayfamızda paylaşmaya devam edeceğiz.

Erkeklere evlilik yardımı yapılıyor mu ?

Devlet düğün desteği adı altında yukarıda paylaştığımız yardımlardan Evlilik tazminatı ve SGK çeyiz parası haricindeki diğer tüm yardımlar erkeklere de yapılabilmektedir. Zaten düğün yardımı yapan yerler evlilik nedeni ile çiftin her ikisine de bu yardımı sağlamakta. Dolayısıyla başvuran kişinin kadın ya da erkek olması fark etmiyor.

İbb evlilik yardımı yapıyor mu ?

İbb düğün desteği yardımı yapabilen Büyükşehir Belediyeleri arasında yer almaktadır. Birçok sosyal yardımla ön plana çıkan İstanbul Büyükşehir Belediyesi ibb çeyiz yardımı ile de evlenen çiftlere destek sağlamaktadır. Belediyenin yeni evlenenlere yardımından yararlanmak için ilgili Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir. İbb evlilik destek paketi kapsamında eşya ya da ibb düğün yardımını nakit olarak yapabilmektedir.

Emekli sandığı evlilik yardımı ödeniyor mu ?

Evlenen çiftlere devlet yardımı nasıl alınır konusunda yukarıda tüm ayrıntıları verdik. Devlet memurlarından 657 evlilik yardımı konusunda da bize sık sık soru sorulmaktadır. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda memurlara evlilik yardımı ödenmesine dair bir düzenleme yoktur. Dolayısıyla evlenen memurlar bu kapsamda herhangi bir yardım alamamaktadır.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

1