Vergi affı Olacak mı 2020

4 4.545

Vergi affı düzenlemesi trafik cezası, öğrenim kredisi, MTV borcu kısacası ödeme vadesi geçmiş vergi borcu olan herkesin merakla beklediği düzenlemelerin başında gelmetke. Devletler hem bütçelerini iyileştirmek hemde vatandaşını vergiler yüzünden düştükleri zor durumdan kurtarmak için zaman zaman vergi ile ilgili kolaylıkları vatandaşına sunmaktadır.Devletimizde 35 kez bu yola başvurmuştur. Fakat vatandaşın son bir şans isteğini de geri çevirmeyecektir.  Halk arasında  vergi affı olarak adlandırılan bu olay aslında vergilerin taksitlere bölünerek kolay ödenmesini sağlamaktır.

Bu yazımızda diğer vergi yapılandırmalarında ne gibi kolaylıklar sağlandığını, vergi affını gerektiren sebeplerin oluşup oluşmadığını, 6183 sayılı kanun ile yapılan kolaylıklar ve vergi affı çıkacak mı gibi sorulara cevap arayacağız. Yeni vergi affı 2020 son dakika gelişmelerini ve haberlerini sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Eğer öğrenim kredisi borçlarınız için yapılandırma başvurusu yapacaksanız ve yapılandırma hakkında detayları öğrenecekseniz kyk vergi affı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2020 Vergi affı nasıl olacak ?

Daha önce devlet tarafından çıkarılan torba yasalarda vergi cezası affı kapsamında aşağıdaki başlıca kolaylıklar getirilmişti. Vergi affı yapılandırma  kapsamında;

 •   Her türlü vergi cezaları, gecikme faizi ve gecikme zamları silinmişti.
 • Trafik para cezaları ile ilgili olarak gecikme zamları silinmiş ve taksitlendirme imkanı getirilmişti.
 •  Emlak vergisi, çevre temizleme vergisinde gecikme zamları silinmiş ve taksitlendirme imkanı getirilmişti.
 • Öğrencilerin sahip olduğu KYK ve diğer vergi dairelerinde görünen öğrenim kredisi borçları düzenlenmişti.
 •  Askerlik, seçim, nüfus para cezaları düzenlenmişti.
 • 2013 yılı öncesine ait 100 TL ve altındaki veri borçları silinmişti.
 • 18 taksit imkanı getirilmişti.

Yeni bir vergi affı çıkması durumunda daha önce çıkan 6111, 7120, 7143 sayılı kanunlarda getirilen bir çok kolaylıklar tekrar vatandaşa sunulur görüşündeyiz.Bunlara örnek vermek gerekirse vergi cezaları, gecikme faizi, gecikme zamlarının silinmesi, Trafik para cezaları, Askerlik para cezalarının taksitlendirilmesi ve Emlak ve Çevre Temizlik vergilerinde  düzenleme olabilir düşüncesindeyiz.

Vergi borcu taksitlendirmesi nasıl yapılır ?

Vergi ödemeleri ile ilgili yapılacak hacizlerde mükellef çok zor duruma düşecekse vergi dairesi müdürlüklerine ve ilgi vergi birimlerine başvurarak ta mükellef taksitlendirme isteyebilir. Bu durum 6183 sayılı Amme Alacakları Tahsil Usul hakkında Kanun ile mümkün olmaktadır.

Bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgiyi  vergi borcu taksitlendirme sayfamızı ziyaret ederek bulabilirsiniz.

Vergi affı ne zaman çıkacak 2020 ?

Hem Sosyal Güvenlik primleri hem de ödeme vadesi geçmiş olan vergi borçlarının yeniden yapılandırılması düzenlemesini içeren yeni torba yasanın en geç 2020 sonuna kadar yasalaşması ve vergi borçları için yeniden yapılandırma başvurularının başlamasını bekliyor. Son dakika gelişmeleri için sayfamızı takipte kalabilirsiniz.

Vergi affı denilen bu tabir her ne kadar halk arasında af olarak görünse de bir af değildir. Vade uzatma yoluyla vatandaşa sağlanan bir kolaylıktır ve taksitlendirme hakkıdır.Sürekli yeni vergi affı beklentisi içerisinde aksatılan vergilerin yapılandırma hakkı verilmemesi durumunda borçların artacağı ve altından kalkılmaz bir borç yükü oluşturacağı ve bu borçlanmalar sonucu olarak E-haciz (banka hesaplarının bloke edilmesi), araç haczi ve gayrimenkul haczi gibi durumlarla karşılaşacağınızı unutmayınız.

Vergi affı hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

4 Yorum
 1. Taner

  Merhaba
  Matrah arttırımıda çıkarmı sizce ?

  1. Mehmet BAŞARAN

   Tabi yeniden yapılandırma yasası çıkarsa matrah arttırımının da çıkmasını bekliyoruz.

 2. Zehra

  Vergi gecikme zammında bi fark oluyormu?

  1. Orhun

   Değerli okurumuz bazı vergi türleri hakkında gecikme zammı farkları mevcuttur. Örneğin trafik cezalarına uygulanan gecikme zammı daha yüksektir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.