Yeşil Kart Hangi Hastanelerde Geçerli 2021

0

Yeşil kart hangi hastanelerde geçerli ? Bu soru 60/1(c-1) gelir testine tabi olanlar yani eski adı ile SGK yeşil kart sigortalılarının en çok sorduğu soruların başında gelmektedir. Gelir testi sonucu hane halkı geliri net asgari ücretin 1/3’ü altında belirlenen muhtaç kişiler ile 5510 Sayılı Kanunun 60c kapsamında sayılan diğer sigortalılar yeşil kart sigortalısı olarak tanımlanmakta ve bu kişiler prim ödemeden sağlıktan yararlanmaktadırlar.

Ücretsiz olarak yararlanılan bu sigorta kolu bazı hastanelerde geçerli iken bazılarında geçmemektedir. Ayrıca tüm işlemler için de geçerli değildir. Bu yazımızda konu hakkında sık sorulan yesil kart özel hastanelerde geçerli mi, yeşil kartlılar üniversite hastanesine gidebilir mi, yeşil kartla diş yaptırılır mı  gibi tüm soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

60 c1 devam ediyor ne demek ?

60/c-1 yeşil kartın diğer ismidir. 5510 Sayılı Kanunun 60/C-1 kapsamında düzenleme yer aldığından bu isimle adlandırılır. E-devletten ya da başka bir yerden SGK provizyon sorgulaması yapıldığında “60/c-1 Devam ediyor ” yazıyorsa yeşil kartınızın devam ettiği anlamına gelir. Eğer yeşil kartınız yoksa 60/c-1 ne demek daha detaylı bilgi edinmek ve yeşil kart başvurusu yapmak için SGK yeşil kart nasıl çıkarılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yeşil kart nerelerde geçerli ?

Peki yeşil kartlılar hangi hastanelere gidebilir ? 60/C-1 kapsamında olanlar ile 60/C kapsamında yer alan diğer kişiler;

  • Sağlık ocakları,
  • Aile Hekimlikleri,
  • Devlet hastaneleri,
  • Üniversite hastaneleri,
  • Devlete bağlı diğer tüm sağlık hizmet sunucularında sağlıktan ücretsiz olarak yararlanabilir.

Yeşil kart üniversite hastanesinde geçerli mi 2021

Peki üniversite hastaneleri yeşil kartlılara bakıyor mu ? Evet yeşil kart üniversite hastanelerinde de geçerli. Ama üniversite hastaneleri üçüncü basamak sağlık hizmet sunucusu olduklarından çoğu durumda sevksiz işlem almayabilir. Randevu alırken sevk istenip istenmediği hakkında bilgi almanızı öneririm.

Yeşil kartlılar özel hastaneye gidebilir mi 2021 ?

Bu hususta en çok sorulan sorulardan birisi de yeşil kartlı özel hastaneye gidebilir mi sorusu olmaktadır. Peki yeşil kart özel hastanelerde geçerli mi  ? Hayır maalesef değil. Özel hastaneler ve diğer tüm özel polikliniklerde geçerli değildir. Eğer aktif güvenceniz yeşil kart ise özel hastanelerdeki tüm muayene ücretleri, tahlil ve tetkik ücretlerini cebinizden ödemeniz gerekiyor. Ayrıca özel doktor, poliklinik ya da özel hastanelerde yazılan reçeteler ile alacağınız ilaçlar da yeşil kart kapsamında karşılanmayabilir.

60/c3 2022 özel hastanede geçerli mi ?

2022 Sayılı Kanun kapsamında engelli maaşı, dul maaşı ve muhtaçlık maaşı alanlar da prim ödemeden sağlıktan yararlanırlar. Bunlar 5510 Sayılı Kanunun 60/C-3 maddesi kapsamında sigortalı sayılırlar. Bu kapsamda sigortalılık özel hastanelerde geçerli değildir.

Yeşil kart neleri karşılıyor ?

Yeşil kart ile devlet hastaneleri ve devlete bağlı tüm sağlık hizmet sunucularında;

  • Ücretsiz muayene olabilir,
  • Tüm tahlil, tetkik, MR, röntgen ve benzeri işlemleri ücretsiz yapabilir,
  • Ücretsiz ameliyat olabilir,
  • İlaçlarınızı katılım payı olmadan ücretsiz olarak temin edebilirsiniz.

Yeşil kart diş tedavisi 2021

Devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri ve devlete bağlı hastanelerde yapılacak diş tedavileri yeşil kart kapsamında ücretsiz olarak yapılmaktadır. Özel hastanede yeşil kart geçerli mi kısmında da belirttiğimiz gibi yeşil kart özel hastanelerde geçerli olmadığından özel hastanelerde yeşil kart ile diş tedavisi yapılamaz.

Yeşil kart ameliyatı karşılar mı ?

Yeşil kart ameliyat da dahil olmak üzere devlete bağlı hastanelerde tüm yeşil kart hastane ödemelerini karşılar. Ameliyat olunması halinde 60/c-1 muayene ücretleri devlet hastanesinde istenmez. Ancak yukarıda yeşil kart özel hastanede geçiyor mu başlığında da ayrıntılı anlattığımız üzere yeşil kart özel hastanelerde geçmez ve özel hastanede ameliyat olmanız halinde tüm ameliyat ücretleri, tahlil ve tetkik ücretleri ile yatış bedellerini cebinizden ödersiniz.

Yeşil kartlılar muayene ücreti öder mi ?

Yeşil kartlılar devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri ve devlete bağlı tüm sağlık hizmet sunucularında muayene ücretlerinden muaftır. Sonradan eczaneden de muayene ücreti talep edilemez.

60/c-1 muayene ücretleri ne kadar ?

Devlet hastanelerinde muayene ücreti ödenmez. Özelde ise 2021 yılı için ortalama muayene ücretleri 200-2500 TL’den başlamakta ve 500 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Yeşil kart özel hastane muayene ücreti ne kadar ?

Ücretler ödenmediği için yeşil kartla tedavi halinde 2021 yılı için güncel özel hastane yeşil kart muayene ücreti tutarlarına hastane muayene ücretleri başlıklı sayfamızdan göz atabilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.