Yeşil Kart sorgulama 2022, Yeşil Kart Nasıl Çıkarılır 2022

Yeşil Kart sorgulama 2022 ve yeşil kart hakkında tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. SGK yeşil kart sigortası kişilerin prim ödemeden sağlıktan ücretsiz yararlanma imkanı sağlayan sigorta kollarından birisidir. SGK yeşil kart alabilmek belli şartlara bağlıdır. Kanunda belirtilen bu şartları sağlamanız halinde prim ödemek zorunda olmadan sağlıktan yararlanabilirsiniz.

Bu yazımızda yeşil kart başvurusu nasıl yapılır, gerekli evraklar nelerdir, yeşil kart telefon numarası,  yeşil kartlı olup olmadığımı nasıl öğrenebilirim gibi konu hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızı bulabilirsiniz.

Sgk yeşil kart nedir ?

Sosyal Güvenlik Kurumu güncel mevzuatına göre şu anda genel sağlık sigortasında iki tip sistem mevcuttur. Birincisi kişilerin aylık prim ödeme yoluyla 60g kapsamında sigortadan yararlandıkları genel sağlık sigortası sistemi diğeri ise prim ödemeden yararlanılan ve 60C-1 olarak da adlandırılan sigorta kolu. Kısaca yeşil kartı gelir testi sonucunda muhtaç sayılan kişilerin prim ödemeden sağlıktan yararlanmalarını sağlayan sistem olarak tanımlayabiliriz.

Yeşil kart ne işe yarar ?

Kişilerin prim ödemeden sağlıktan ücretsiz olarak yararlanmalarını sağlar. Bu uygulama hane halkında yaşayan ve adı gelir testinde geçen herkesi kapsar.

Yeşil kart şartları 2022

Kişinin yeşil kart alabilmesi ve bu kapsamda prim ödemeden sağlıktan ücretsiz olarak yararlanabilmesi için aşağıdaki şartları sağlaması gerekmekte;

 • Sigortalı çalışmıyor olmak ya da herhangi bir kapsamda bağkur ödemiyor olmak,
 • Emekli olmamak,
 • Ziraat odalarında kaydının olmaması ve esnaf, şirket ortaklığı gibi kayıtların olmaması,
 • Muhtaç sayılmaları yani kişi başı gelirin net asgari ücretin 1/3’ne kadar olması gerekmekte.

Yeşil kart kimlere verilir 2022 ?

Gelir testi başvuru sonucu net asgari ücretin 1/3’ü altında olan ve Türkiye’de ikamet eden Türk vatandaşlarına, engelli ve ya 2022 muhtaçlık maaşı alanlara, dul maaşı alanlara, Mültecilere verilir.

Yeşil kart kimlere verilmez ?

Gelir testi sonucu net asgari ücretin 1/3’ü üzerinde çıkan, Türk vatandaşı olmayan ya da Türk vatandaşı olup Türkiye’de ikamet etmeyenler ile yukarıda sayılan kapsamlarda yer almayan kişiler alamaz.

Yeşil kart başvurusu nasıl yapılır ?

Yeşil kartlı olabilmek için gelir testine başvuru yapmanız ve gelir testi başvuru sonucunda hane halkı ortalama net gelirinizin net asgari ücretin 1/3’ü altında çıkması gerekiyor. Başvuru için öncelikle bağlı olduğunuz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gitmeniz gerekiyor. Burada gelir testi başvurusunu tamamladıktan sonra en son yeşil kart tescili için bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapmanız gerekiyor.

İnternetten yeşil kart başvurusu

Gelir testi ya da yeşil kart başvurusu internet üzerinden online olarak yapılamamakta. Yazımızda belirtilen yolları takip ederek başvuru sürecini tamamlayabilirsiniz. Gelir testi başvuru sonucunuzu e-devletten öğrenebilirsiniz. Gelir testi başvuru sonucu sorgulamasını e-devlet şifreniz ile  gelir testi sonucu sorgulama sayfasından yapabilirsiniz. Böylece gelir testi C1 olarak belirlendiyse yeşil kart başvuru sonuçlarını da sorgulamış olursunuz.

E devletten yeşil kart başvurusu nasıl yapılır ?

Yeşil kartlı olabilmek için gelir testi başvurusu yapmanız ve gelir testi sonucu hane halkı kişi başı gelirinin net asgari ücretin 1/3’ü altında belirlenmesi gerektiğini yukarıda şartlar kısmında anlattık. Gelir testi başvurusu da e-devletten yapılamadığından bizzat Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılması gerekmektedir. E-devlette gelir testi sonuç sorgulama sayfası bağlantısı yukarıda verilmiştir. Buradan sorgulama yapın eğer sonuçlandı ise yeşil kartı açtırmak için bağlı olduğunuz SGK’ya başvurabilirsiniz.

Yeşil kart için gerekli belgeler 2022

Gelir testi başvurusu esnasında gerekli formlar Vakıf tarafından size verilecektir. Gelir testi başvuru formu ve çeşitli Kurumlardan evraklar sizden talep edilir. Tüm bu evrakları tamamladıktan sonra başvuru yaparsınız ve başvurunuz değerlendirilir. Eğer heyet kararı sonucunda gelir sonucunuz C-1 yani net asgari ücretin 1/3’ünün altında belirlenirse son olarak yeşil kartı açtırmak için bağlı olduğunuz SGK’ya uğramanız gerekecek.

Yeşil kart kaç günde çıkar 2022 ?

Gelir testi başvurusu ortalama 7-10 gün arasında sonuçlanmakta. Gelir testi sonuçlandıktan sonra tescil yani yeşil kart başlatma işlemi SGK tarafından hemen yapılır.

Yeşil kart nasıl çıkarılır 2022

Peki yeşil kart nasıl alınır  ? Gelir testi başvurunuz sonuçlandıktan sonra yeşil kart başvurusu sorgulamasını e-devlette yukarıda verilen sorgulama sayfasından yapın. Eğer sonuçlandı ise tek yapmanız gereken yeşil kart aktifleştirmek için SGK’ya uğramak. İkamet olarak bağlı olduğunuz SGK’ya başvuru yapmalısınız.

Burada tescil işlemi tamamlandıktan sonra artık yeşil kartlı olarak sigortadan yararlanmaya başlayabilirsiniz. Zaten eskiden olduğu gibi kart verilmiyor. Tescil tamamlandıktan sonra kimliğiniz ile hastanelerden ya da eczanelerden v.s. sigortadan yararlanabilmektesiniz.

Yeşil kart aylık ödeme 2022

Yeşil kart sigortalıları prim ödemeden sağlıktan yararlanırlar ve 5510/60C-1 kapsamında sigortalı sayılırlar. Gelir testi sonucu kişi başı geliri net asgari ücretin 1/3’ü üzerinde olanlar ile beyana göre gelir testi yaptırmadan genel sağlık sigortası kapsamında olan kişiler ise 5510/60-G kapsamında sigortalı sayılırlar ve brüt asgari ücretin %3’ü oranında prim ödeler. Genel sağlık sigortası güncel aylık prim tutarlarını öğrenmek için g1 gss primi ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SGK yeşil kart sorgulaması nasıl yapılır ?

E devlet sisteminde direkt olarak yeşil kart başvuru sorgulaması yapabileceğiniz bir ekran bulunmamakta. Yeşil kart başvuru sonucunuzu gelir testi sorgulama sayfasından yapabilirsiniz.  Ancak müstehaklık sorgulaması yaparak yeşil kartınızın açık olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

 • E devlet sisteminde sağlık yeşil kart sorgulama bağlantısı aracılığı ile hem yeşil kart sağlık sigortası sorgulaması hem de müstehaklık sorgulaması yapabilirsiniz.
 • E devlet yeşil kart sorgulama sonucu “60C-1 Primi Hazine Tarafından Karşılananlar”- Müstehaktır” yazıyorsa yeşil kartınız açık demektir.

Yeşil kartlı olduğumu nasıl öğrenebilirim ?

Sigortalılar yeşil kartlı mıyım ya da yeşil kartım aktif mi nasıl öğrenebilirim diye bize sürekli soru yöneltmekte. Yukarıda yapmış olduğunuz yeşil kartım var mı sorgulaması sonucu sigorta kapsamı “60C-1 Primi Hazine Tarafından Karşılananlar” şeklinde sonuç alıyorsanız yeşil kartlısınız demektir.

Yeşil kart sorgulama telefon numarası

Bu kapsamda sigortalılığınızın aktif olup olmadığını telefon ile de kolayca öğrenebilirsiniz. Bunun için 170 numaralı yeşil kart iletişim hattını  aramanız yeterli olacaktır. 7/24 hizmet verir ve sigortanızın aktif olup olmadığı konusunda bilgilendirme yapılır. Ayrıca tüm SGM’lerin yeşil kart başvurusu telefon numaralarına internetten ulaşabilirsiniz.

Yeşil kart sorgulama tc ile nasıl yapılır ?

Sorgulama işlemlerini yukarıda verilen yeşil kart numarasını arayarak ya da e-devletten yukarıda verilen yeşil kart sorgulama Sgk sayfasından yapabilirsiniz. Bunun dışında şifresiz olarak yeşil kart sigortası sorgulaması yapılamamaktadır. Eğer yukarıda verilen yeşil kart telefon numaralarından ya da  e devletten yeşil kart sorgulaması yapamadıysanız bu durumda size en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne giderek yeşil kart başvurusu sonucu sorgulamasını T.C. ile yaptırabilirsiniz.

Yeşil kart borç sorgulaması nasıl yapılır ?

Yeşil kartta aylık prim ödemesi olmadığından bu kapsamda prim borcunuz olmaz. Ancak yeşil karttan önce genel sağlık sigortası kapsamında tesciliniz varsa bu kapsamda borcunuzun olup olmadığını e devlet sisteminde yeşil kart borcu sorgulama bağlantısını kullanarak öğrenebilirsiniz.

Yeşil kart maaşı ne kadar 2022

Bildiğiniz üzere engellilere ve yardıma muhtaç 65 yaş üzeri yaşlılara 2022 sayılı yasa kapsamında maaş ödenmekte. Yeşil kart maaşı olarak da adlandırılan bu maaşlar memur maaş katsayısı esas alınarak sürekli güncellenmekte ve artmakta. Güncel engelli, 65 yaş maaşı, dul maaşı kısacası yeşil kart maaşlarına 2022 maaşı ne kadar nasıl alınır sayfamızdan göz atabilirsiniz.

Yeşil kartlıların hakları 2022

Bu kapsamda sigortadan yararlananlar hastanelerde muayane katılım payından ve ilaç katılım payından muaftırlar. Tabi bazı istisnai durumlar haricinde. Yeşil kartlılar özel hastanelerde sağlık hizmeti alamazlar ve üniversite hastanelerine sevksiz gidemezler. Onun haricinde bir hak bulunmamakta.

Bunlara ilave olarak gelir testi sonucu hane halkı ortalama geliri net asgari ücretin 1/3’ü altında belirlenmiş olduğundan verilecek sosyal yardımlardan da yararlanma hakkına sahip olurlar.

Yeşil kart neden iptal olur 2022

Yeşil kart iptal sebepleri 2022 yılı için güncel olarak aşağıda belirtilmiştir;

 • Hane halkı ortalama gelirinin artması ve bunun yeni gelir testi sonucu belirlenmiş olması,
 • Sigortalı çalışma ya da bağkurlu olma,
 • İsteğe bağlı sigorta kollarından birisinde prim ödemeye başlama,
 • Emekli olma ve ya yurtdışında ikamet etme gibi sebeplerle iptal olur.
 • Ayrıca gelir testinin iki yılda bir güncellenmesi gerekiyor.
 • Güncelleme yapılmadığında da iptal edilebilir.

Yeşil kart neleri karşılıyor ?

Devlet hastaneleri, üniversite hastanelerindeki tüm tedavi, tahlil, tetkik v.s. giderlerini ve ilaç katılım paylarını karşılar. Özel hastanelerde geçersizdir. Özel hastanede yeşil kart sigortası ile muayene olamazsınız. Muayene ücretlerini cepten ödemeniz gerekir. Güncel devlet, üniversite ve özel hastane muayene ücretlerini öğrenmek için hemen yeşil kart hastane muayene ücretleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

2