Yeşil Kartlılara Elektrik Yardımı 2022

Yeşil kartlılara elektrik yardımı özellikle elektrik faturalarının yüksek gelmesi ile birlikte 2022 yılında en çok araştırılan konuların başında gelmeye başladı. Devlet belli şartların sağlanması halinde yeşil kartlı sigortalılara yeşil kartlı elektrik indirimi imkanı sağlamaktadır. Bu yazımızda yeşil kartlılara elektrik indirimi ne kadar, elektrik indiriminden kimler faydalanabilir ve yeşil kartlıya elektrik indirimi şartları nelerdir gibi konu hakkındaki tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Yeşil kartlılar elektrik faturası ödüyor mu ?

Yaptıkları gelir testi başvurusu sonucunda muhtaç olduğu tespit edilen yeşil kartlılar gıda yardımı, kömür yardımı, doğal gaz yardımı gibi birçok yardımdan yararlanma hakkına sahip olmaktadırlar. Bu şekilde sosyal yardım alanlar yani yeşil kartlılar sosyal yardım alanlar elektrik indiriminden de yararlanabilmektedirler. Ancak yeşil kartlılar elektrik faturasından muaf değildirler. Yeşil karta elektrik indirimi kapsamında belirlenen üst limite kadar destek devlet tarafından sağlanmaktadır.

Yeşil kartlılara elektrik indirimi var mı ?

Yeşil kart elektrik indirimi başvurusu uygun görülenler yeşil kartlı elektrik faturası indiriminden yararlanabilmekteler. Tabi bu destekten yararlanabilmek için yeşil kartlılara elektrik yardımı başvurusunun yapılmış olması, şartların sağlanması ve onaylanması gerekmektedir. Başvuru detayları aşağıda yeşil kart elektrik indirimi nasıl yapılır alt başlığında ayrıntılı paylaşılmıştır.

Engellilere elektrikte indirim var mı ?

Engelli kartı ile elektrik fatura indiriminde iki farklı uygulama söz konusudur.

 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan engelli aylığı alanlar ve düzenli sosyal yardım hakkı olan engelli ve muhtaç kişiler bu yazımızda belirtilen yeşil kart elektrik faturası ödeme indiriminden aynen yararlanabilmekteler.
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan düzenli sosyal yardım alamayan ancak %40 ve ya üzeri engelli raporu olanlar ise sadece vergi indiriminden yararlanabilirler. Bu kapsamda olan kişiler için bu yazımızda anlatılan ve elektrik indirimi sosyal yardım alanlara verilen destek bu kişiler için geçerli değildir. Bu kapsamda olanların engelli raporu ile elektrik dağıtım şirketlerine başvurmaları ve vergiden muaf olmayı talep etmeleri gerekmektedir.

Yeşil kart elektrik indirimi şartları nelerdir ?

Ptt yeşil kart yardımından yararlanabilmek için;

 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gelir testi başvurusunun yapılmış olması,
 • Yapılacak gelir testi sonucunda kişi başı gelirin net asgari ücretin 1/3’ü altında belirlenmiş olması ve dolayısıyla bu ailenin muhtaç sayılması ( 2022 yılı için asgari ücretin 1/3’ü güncel tutarına asgari ücretin 1/3’ne kadar sayfamızdan ulaşabilirsiniz. )
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından düzenli olarak sosyal yardım alıyor olmanız gerekmektedir.

Yeşil kart elektrik yardımından kimler yararlanabilir ?

Sosyal yardım alanlara elektrik indirimi başvurusu hakkı olan ve bu indirimden yararlanabilecek olan kişiler şunlardır;

 • Gelir testi sonucu kişi başı geliri net asgari ücretin 1/3’ü altında belirlenenler,
 • Kaymakamlık ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından düzenli olarak kömür yardımı, gaz yardımı, çocuk parası gibi sosyal yardımlardan yararlananlar,
 • 65 yaş aylığı alanlar,
 • Kaymakamlıktan engelli aylığı alanlar.

Yeşil kart elektrik indirimi nasıl yapılır ?

Bu destekten yararlanabilmek için herhangi bir yeşil kart/engelli elektrik indirimi başvurusu yapmanız gerekmiyor.

 • Düzenli sosyal yardım alanlar bu destek için sisteme otomatik olarak tanımlanıyor.
 • Yapmanız gereken faturanız geldiğinde faturanızla birlikte PTT’ye gitmek.
 • PTT’de adınıza indirim sağlanan tutar düşüldükten sonra varsa kalan bakiyeyi ödersiniz.
 • 2022 yılı için destek tutarı 80 TL. Örneğin size 150 TL elektrik faturası geldi. PTT’ye ödemeye gittiniz. Bu yardım kapsamında indirim hakkınız varsa PTT 80 TL indirim sağlayarak 70 TL’sini sizden tahsil eder. Bu şekilde destekten yararlanmış olursunuz.

Yeşil kart elektrik indirimi sorgulaması nasıl yapılır ?

PTT elektrik yardımı sorgulaması internetten ya da e-devlet üzerinden yapılamamaktadır. Yeşil kart/engelli elektrik yardımı sorgulamasını bu yardımdan yararlanma hakkınız olup olmadığını bağlı olduğunuz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na sorarak öğrenebilirsiniz.

Yeşil kart elektrik indirimi ne kadar 2022

Yeşil kartlı olanlara elektrik indirimi için sağlanan destek tutarı 2022 yılı için 80 TL’dir. Fatura tutarı ya da tüketim bedeli fark etmeksizin sağlanan tutar aynıdır.  Elektrik faturanızdan büyük oranda indirim olmasını ister misiniz ? O zaman hemen elektrik hangi saatlerde ucuz sayfamızı ziyaret ederek elektrikten nasıl tasarruf sağlayabileceğiniz hakkında adım adım bilgi bulabilirsiniz.

Oylama
mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın