2022 Yeşil Pasaport Yenileme Başvurusu, Şartları ve Ücreti

Yeşil Pasaport yenileme ücretleri 245,00 TL olmakla beraber beş yıl boyunca geçerliliğini korumaktadır. Yeşil pasaport yenileme tutarları her yıl artış göstermekte olup 2022 yılı için belirlenen tutar bu şekilde sunulmaktadır. Yeşil Pasaport, kamu kurumunda çalışmakta olan devlet personellerine yönelik verilmiş bir hak olarak farklı şartlar ile kullanıma açılmaktadır. Her devlet memuru için farklı şartlar altında değerlendirmeler ile Yeşil pasaport hakkı sunulmaktadır.

Yeşil Pasaport Almak İçin Hangi Evraklar Gereklidir ?

Yeşil Pasaport için gerekli görülen evraklar, şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • 2 adet biyometrik çekilmiş vesikalık fotoğraf
 • Devlet kurumlarınca sunulmuş olan pasaport formu
 • 18 yaşından küçük çocuklar için muvafakatname belgesi
 • Öğrenciler için öğrenim durumunun belgesi

Bu evrakların tamamlanması ve pasaport defter bedelinin ödenmesi ile birlikte başvurular tamamlanmaktadır. Başvuru sürecinde evrakların tamamlanmış olması, pasaport alma sürecini kolaylaştırmaktadır.Aile üyelerinden birden fazla kişi için başvuru yapılması halinde herkes için ayrı ayrı olacak şekilde evrakların tamamlanması gerekmektedir. Aksi durumda evrak eksiği nedeniyle süreç uzayabilmektedir.

Kimlerin Yeşil Pasaport Hakkı Bulunur ?

Yeşil Pasaport hakkı, şu kişilere verilmektedir:

 • Kadrolu olarak çalışmakta olan devlet memurları içerisinden 1.-2.-3. Derece kadro sahibi olanlara
 • TBMM mevcut ve eski üyelerine
 • Bakanlık görevini sürdürmekte olanlara ve eskiden bakan olarak görev yapmış olanlara
 • -2.-3. Kadro üzerinden emekli olan devlet memurlarına
 • Belediye başkanlarından 1.derece kadro ile emekli olanlara
 • Devlet sporcusu olanlara
 • Belirli cirolar üzerinden ihracat yapanlara

Bu kişilerin Yeşil pasaport yenileme hakları bulunmaktadır. Bununla birlikte hak bulunan kişilerin birinci dereceden aile üyelerinin de aynı hakları bulunduğu bilinmektedir. Fakat evrakların başvuru esnasında yapılan incelemeler sonucunda kabul edilmesi gerekmektedir.

Yeşil Pasaport Başvuruları Nasıl Yapılır ?

Yeşil Pasaport başvuruları, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri web sitesi üzerinden randevu almak ile başlayan bir süreçtir. Sistem üzerinden uygun olan gün ve saat için Nüfus Müdürlüğü ilgili birimlerine gidilmektedir. Nüfus Müdürlüğü üzerinden yapılacak olan işlemler için öncelikli olarak evrakların tamamlanması gerekmektedir. Bu evraklar ile ilgili bilgilere randevu sayfası üzerinden ulaşılabilmektedir.

İnternet üzerinden randevu işlemlerini tamamlayamayanlar için Alo 199 hattı pasaport işlemleri için açılmış hat olarak bilinmektedir. Bu hat üzerinden istenen zaman dilimine randevu alınabilmektedir. Yeşil Pasaport yenileme tutarlarında ise defter bedeli aynı olmakla birlikte harç bedeli 5 yıllık standart ücreti 245 TL olacak şekilde belirlenmektedir. Bu nedenle umumi pasaport tutarlarından farklı şekilde ücretlendirildiği bilinmektedir.

1/5 - (1 Oy)
mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

2