Yetim Maaşı Alan Sigortalı Çalışabilir mi 2021

0

Yetim maaşı alan sigortalı çalışabilir mi ? Ülkemizde yetim aylığı diğer adı ile SGK ölüm aylığı alan birçok kişi var. Bu nedenle ölüm aylığı alan sigortalı çalışabilir mi sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Aslında yetim maaşı sigortalı işe girince kesilir mi sorusunun cevabı herkes için evet değil. Kanunda yapılan son değişiklikler ve maaş alınan sigorta koluna göre babadan maaş alan kızın sigortalı çalışabilir mi sorusuna verilecek cevap farklı olabilmektedir. Aynı durum dul maaşı alanlar için de geçerlidir.

Bu yazımızda sigortalı işe girince yetim maaşı kesilir mi, çalışınca SGK dul maaşında kesinti olur mu gibi eşinden ya da babasından emekli maaşı alan sigortalı çalışırsa ne olacağı hakkında bilgi bulabilirsiniz. Ayrıca yetim ve dul maaşları hakkında sık sorulan soruların cevabı da verilecektir.

Annesinden/babasından maaş alan kadın ise girerse maaşı kesilir mi ?

SSK ya da bağkur kapsamında yetim aylığı alan kızın çalışması durumunda emekli maaşı kesilir. Ancak bu durumun bir istisnası vardır. Eğer;

 • SSK ya da bağkur kapsamında yetim maaşı alan kişi 25 yaşın altındaysa,
 • Aynı zamanda üniversitede okuyorsa ve öğrencilik durumu aktifse maaşı kesilmez.
 • Bu durumda sigortalı çalışsa da yetim maaşını da almaya devam eder.

***Emekli sandığı kapsamında SGK yetim maaşı alanlar için yetim aylığı işe girince kesilir mi sorusunun cevabı alt başlıkta verilmiştir.

Emekli sandığından yetim maaşı alan sigortalı çalışabilir mi ?

Peki 4c yani emekli sandığı yetim aylığı sigortalı olunca kesilir mi ? İşte bu sorunun cevabı da iki duruma göre farklılık gösterir.

 • Maaş alınan anne ya da baba ilk defa 01.10.2008 tarihinden önce emekli sandığı kapsamında devlet memuru olduysa bu durumda yetim maaşı alan çocuk SSK ya da bağkur kapsamında çalıştığında maaşı kesilmez. Sadece emekli sandığı kapsamında işe başlarsa maaş kesilir. Bu kapsamda erkek çocukları okuma şartı aranmadan 25 yaşına kadar emekli sandığı yetim maaşı alır.
 • Anne/baba eğer 01.10.2008 tarihinden sonra ilk defa emekli sandığı kapsamında memur olduysa bu durumda sigortalı ya da bağkurlu çalışma ve ya çocuğun memur olması halinde maaşı kesilir. Ancak çocuk 25 yaşın altındaysa ve aynı zamanda üniversite öğrenimi devam ediyorsa maaşı sigortalı çalışsa da kesilmez.

Yetim maaşı alan işyeri açarsa 2021

Babasından maaş alan kadın işe girerse maaşının hangi durumlarda kesileceği hakkında yukarıda bilgi verdik. Bildiğiniz üzere işyeri açanlar zorunlu olarak 4b yani bağkur kapsamına geçerler. Anne ya da babadan yetim aylığı alırken işyeri açan ve zorunlu bağkur kapsamına geçenlerin yetim maaşları kesilir. Bu kapsamda ödeyeceğiniz aylık bağkur primlerine bağkur primi ne kadar sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Yetim aylığı kardeşe geçer mi ?

Sigortalı çalışan, yaş şartını sağlamadığı için maaşı kesilen, evlenen ya da herhangi başka bir nedenle aylıktan çıkan kardeşin maaşı bazı durumlarda diğer kardeşe geçerken bazı durumlarda ise geçmez.

 • Bir çocuk maaştan çıktıktan sonra eğer çocuktan başka aylık alan başka kardeş ya da eş varsa aylıktan çıkanın maaşı diğer çocuklara ya da eşe geçmez.
 • Eğer aylıktan çıkan çocuk harici sadece bir çocuk kalırsa bu durumda çocuğun aylık bağlama oranının %25’ten %50’ye çıkması yani diğer kardeşin hisse oranının aylık alan çocuğa geçmesi gerekir. Bunun için aylık almaya devam eden çocuğun SGK’ya dilekçe ile başvurması gerekir.

Yetim aylığı kesildikten sonra tekrar bağlanır mı ?

Yetim maaşı sigortalı çalışma, öğrenim durumunun sona ermesi, evlenme gibi nedenlerle sona eren ancak daha sonra maaş alma şartlarını yeniden sağlayanlara tekrar bağlanır. Örneğin sigortalı çalışan ve maaşı kesilen kız çocuğu işten çıktıktan sonra tekrar maaşa başvurabilir.

2021 yetim aylığı anneye devri nasıl yapılır ?

SGK yetim maaşının anneye devri için de farklı durumlar söz konusudur.

 • Aylıktan çıkan çocukların aylığı eğer anne tek başına aylık alıyorsa anneye geçer ve annenin toplam hisse oranı %75 olur. Böyle bir durumda SGK’ya aylıktan çıkan çocuğun anneye devri için dilekçe ile başvurulması gerekir. Ancak aylıktan çıkan çocuk harici maaş alan başka hak sahibi varsa ya da anne sigortalı ise ve ya kendi adına da aylık alıyorsa annenin maaş oranı %50 olarak kalır ve bu durumda maaş devri için dilekçe ile başvurulması gerekmez.
 • Evlenen kız çocuklarının iki hakkı vardır. İsterse dilekçe vererek çeyiz yardımı talep edebilir isterse çeyiz yardımı istemediğine dair dilekçe ile SGK’ya başvurur. Her iki durumda da dilekçe verilmesi gerekir. Çeyiz yardımı alınırsa kız çocuğunun maaşı 24 ay sonra, alınmazsa evlilik tarihini takip eden ay başından itibaren anneye geçer. Ancak anne ile birlikte maaş alan başka çocuk varsa bu durumda çeyiz yardımı almak mantıklıdır. Çünkü bu durumda annenin maaşı oranı %50 olarak devam edecek ve evlenen kız çocuğunun maaşı anneye aktarılmayacaktır.

Dul aylığı alan sigortalı çalışabilir mi ?

Eşinden SGK dul maaşı alanlardan;

 • Tek başına aylık alanların hissesi sigortalı çalışmaları durumunda aylık hisseleri %75’ten 50’ye düşer.
 • Çocukla birlikte maaş alıyorsa bu durumda sigortalı çalışsa bile hisse oranı değişmez  ve %50 olarak devam eder.
 • Aylık hisse oranlarına ve güncel maaşlara ölen babadan dul kızına maaş ne kadar sayfamızdan göz atabilirsiniz.

Dul maaşı alan kişi işyeri açarsa ne olur ?

Dul maaşı alanlardan işyeri açanlar zorunlu bağkurlu olurlar ve prim öderler. Ayrıca;

 • Tek başına aylık alıyorsa maaş hisse oranı %75’ten %50’ye düşer.
 • Başka hak sahibi varsa bu durumda aylık değişmez ve hisse oranı %50 olarak devam eder.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.