Yıllık Rapor hakkı Kaç Gün 2022

Yıllık rapor hakkı kaç gün sorusu rapor alan ya da almayı düşünen sigortalıların çok araştırdığı konuların başında gelmektedir. Bir takvim yılı içerisinde kaç gün rapor alınabileceği ve konulan sınırlar tüm çalışanlar için aynıdır. Yani bu yazımızda tek seferde en fazla kaç gün rapor alınır sorusuna vereceğimiz cevap işçiler için de memurlar için de aynıdır. Yazımızın devamında yılda kaç gün rapor alabilir, acilden en fazla kaç gün rapor alınır gibi 1 yılda kaç gün rapor alınır konusunda tüm ayrıntıları bulabilirsiniz.

En fazla kaç gün rapor alınır ?

Peki rapor süresi kaç gün ? Alınan raporun kapsamına göre bir yıl içerisindeki limit belirlenir.

 • Tek doktorun düzenleyeceği raporlarda bir yıl içerisinde en fazla 40 güne kadar rapor alınabilir. Tek hekim tarafından düzenlenecek raporlarda işçi rapor hakkı ve memur rapor hakkı bir takvim yılında 40 günü aşamaz.
 • Tek hekim bir defada en fazla 10 güne kadar rapor yazabilir. Eğer rapor uzatılacaksa bir defada en fazla bir 10 gün daha verebilir yani uzatma ile birlikte en fazla 20 gün verebilir.  Bu tür durumlarda 20’inci gün de bittikten sonra rahatsızlık devam ediyorsa ve raporun uzatılması gerekli ise tek hekim bunu yapamaz ve heyete sevk etmesi gerekir. Bu durumda en az 3 doktorlu heyet raporu düzenlenmesi gerekir. Tek doktor aralıklı olarak 40 güne kadar bir yıl içerisinde verebilmekte ancak aralıksız olacaksa ikinci 20 günden sonra heyete gönderilmesi gerekir.
 • Heyet raporlarında gün sınırı yoktur. Rahatsızlık devam ediyorsa iyileşene kadar en fazla 6 ay olacak şekilde rapor uzatılabilir. Tedavi ile düzelemeyecek hastalığı olanlara rapor uzatılmadan malulen sevk onayı verilebilmektedir.
 • Bir yıl içerisinde aldığınız raporları ve gün sayısını E-devlette İstirahat Raporları Sorgulama sayfasından gerçekleştirebilirsiniz.

40 gün rapor geçerse ne olur ?

Peki memurun ya da işçinin rapor hakkı 40 gün. Onu anladık. Ya bir takvim yılında 40 günü geçerse ne olur ? Doktorlar artık istirahat raporlarını elektronik ortamda düzenlemekte. Elektronik ortam ise bir takvim yılındaki 40 günlük sürenin denetimini yapmakta. Yani eğer 01 Ocak-31 Aralık tarihleri arasında daha önce verilen rapor 40 günü geçerse doktor istese de fazlasını veremez. Sistem tek hekim tarafından 40 günden fazlası için rapor düzenlenmesine izin vermez. Bu durumda eğer hastalık heyet için uygunsa heyet raporu düzenlenmesi gerekir.

Ortopedi doktoru kaç gün rapor verebilir ?

Memurlar ya da bir işçi yılda kaç gün rapor alabilir sorusunun cevabını yukarıda ayrıntılı olarak verdik. Ortopedi doktoru tek seferde en fazla 10 güne kadar istirahat raporu verebilir. Rahatsızlık devam ediyorsa devamına yine en fazla 10 güne kadar istirahat raporu verebilir. Sonrasında yine iş göremezlik düzenlenecekse devamında heyet raporuna çevrilmesi gerekir. Ortopedi doktoru bir takvim yılında en fazla 40 güne kadar bir çalışan için iş göremezlik raporu düzenleyebilir.

Uzman doktor kaç gün rapor verebilir ?

Memur/işçi kaç gün rapor alabilir kısmında da belirttiğimiz gibi;

 • Uzman doktor tek seferde en fazla 10 güne kadar rapor verebilir.
 • Devamında verilecekse yine en fazla 10 güne kadar verebilir.
 • Toplamda uzatma dahil 20 günü geçemez. Hastalık devam ediyorsa ve devamında rapor verilmesi gerekiyorsa heyet raporuna çevrilmesi gerekir.
 • Uzman doktordan bir takvim yılında en fazla 40 güne kadar rapor alınabilir.

Aynı doktordan kaç gün rapor alabilir ?

Aynı doktordan alınacak raporlar için hükümler rapor en fazla kaç gün alınır kısmında anlattığımız ile aynıdır. Yani aynı doktor;

 • Tek seferde en fazla 10 güne kadar verebilir.
 • Sonra devamında ikinci bir 10 gün verebilir.
 • Sonrasında devam raporu düzenleyemez ve heyet raporuna dönmesi gerekir.
 • Aynı doktordan bir yıl içinde 40 güne kadar rapor alınabilir.

Bir yılda kaç gün heyet raporu alınabilir ?

Yukarıda tek hekim kaç gün rapor verebilir sorusunun cevabını ayrıntılı olarak anlatmaya çalıştık. Peki heyet olması durumunda 1 yılda kaç gün rapor alabilir ? Burada bir sınırlama yoktur. Heyetin uygun görmesi halinde her defasında 45 gün, 3 ay ya da 6 ay süre ile uzatılabilmekte. Tedaviye cevap vermeyen hastalar ya da iyileşmesi mümkün olmayanlar ise istirahat süresi sonunda malulen emekliliğe sevk edilmekteler. Peki heyet raporu kaç ay alınabilir ? İşte buna heyet karar verir. 20 gün de verebilmekte 6 ay da.

Aynı ay içinde iki kez rapor almak mümkün mü ?

Yukarıda 1 yıl içinde kaç gün rapor alabilir kısmında belirtilen limitler aşılmadığı sürece bir ay içinde birden fazla kere rapor alınabilir. Yani çalışan gider bir doktordan 3 gün rapor alır. Sonra birkaç gün çalışır gider başka doktordan 5 gün alır. Sonra çalışır yine gider 1 hafta alır. Ancak bu şekilde toplam süre 40 günü aşamaz.

Acilden kaç gün rapor alınır 2022

Peki acilden kaç gün rapor alınabilir ? Bu soru da sıklıkla sorulmakta. Acil servislerde verilen raporlar da tek doktor raporu olarak geçiyor. Dolayısıyla acil servislerde görevli doktorlar tek seferde en fazla 10 güne kadar istirahat raporu verebilmekte. Ancak acil doktorları genellikle bir kaç günlük rapor vermektedirler. Fazlası için ilgili uzman doktora sevk etmekteler.

Yıllık rapor hakkı ne zaman yenilenir ?

Bir takvim yılı içerisinde tek doktordan alınacak 40 günlük rapor hakkı 01 Ocak-31 Aralık tarihleri arası için geçerlidir. Yani her yıl 01 Ocak tarihinde 40 günlük rapor hakkınız yeniden başlar. 31 Aralık tarihine kadar alınacak raporlar 40 günlük hesaba dahil edilir.

5/5 - (1 Oy)

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“Yıllık Rapor hakkı Kaç Gün 2022” üzerine bir yorum

 1. Merhaba şimdi ben 6 ay heyet raporu aldım önümüzdeki ay son olacak daha fazla bu sene rapor alabilirmiyim ve rapor alma hakkım 1 ocakta yenilenir mi

  Cevapla

Yorum yapın

1