Yurtdışından Gelen Cep Telefonu Kaydı 2022

Y urtdışından gelen cep telefonu kaydı işlemleri hakkında tam bir rehber niteliğinde olan bu yazımızı okuyabilir  ve konu hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz. Ülkemizde satılan aynı marka telefonların yurtdışında daha ucuz olması ülkemiz insanını yurtdışından akrabalar ve tanıdıklar vasıtasıyla telefon, tablet ve benzeri cihaz getirtmeye itmektedir.

Fakat yurtdışından gelen bu telefonlar ülkemiz mevzuatına uygun olarak kaydedilmezse bir kaç ay içerisinde Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) tarafından kullanım dışı bırakılmakta yani bloke edilmektedir. Bu nedenle yolcu beraberinde yurtdışından getirilen cihazların imei numaralarının Bilgi Teknolojileri Kurumu bünyesine kayıt ettirilmeleri şarttır.

Bu yazımızda yurtdışından gelen telefon nasıl açılır, telefon kayıt harcı ödemesi nereye nasıl yapılır ve yolcu beraberi kaydedilen cihaz işlemleri ve yurtdışı telefon kaydı nasıl yapılır hakkında tüm detayları bulabilirsiniz.

Yurtdışından gelen telefon kaydı nasıl yapılır ?

Yurtdışından bir tanıdığınız aracılığıyla telefonunuz geldi diyelim. Bunu Türkiye’den aldığımız cep telefonları gibi hemen kullanamıyoruz. Kullanıma başlamak için ilk önce Bilgi Teknolojileri Kurumu’na yurtdışından gelen telefonu kaydettirme işleminin yapılması gerekmektedir. Yurtdışından alınan telefon kaydı için ilk yapmanız gereken bu telefon için belirlenen harcı yatırmaktır.

Yurt dışından alınan telefon kaydı ile ilgili önemli bir husus imei numarasını doğru kaydetmek ikincisi ise yatırılan harcı kendi adımıza değil yurtdışından cihazı getiren adına yatırmaktır. Yanlış ve Türkiye’ de kayıtlı bir imei numarası için harç yatırırsanız yatırdığınız harç bedelini geri alamamanız gibi bir riskle karşı karşıya kalırsınız.  Ayrıca bir önemli noktada cep telefonunu getiren şahsın Türkiyeye giriş yapmasının üzerinden 120 günlük yurtdışı telefon kayıt süresinin dolmamış olmasıdır.

Yurtdışı telefon kayıt harcı 2022

2022 için imei kayıt ücreti ise netleşti. Buna göre 01 Ocak 2022-31 Aralık 2022 tarihleri arasında imei harcı  2732,00 TL olacak. Yurtdışı cep telefonu kayıt için ödemeler Vergi Daireleri veznelerinden, vergi daireleri bulunmayan yerlerde mal müdürlüklerinden yapılabilir.  Ödeme sırasında dikkat edilmesi gereken telefonun ya da tabletin imei numarası ve diğer bilgileri doğru girmeniz ve en son adımda kontrol etmenizdir.

Yurtdışı telefon harcı nereye yatırılır ?

Yurt dışından getirilen cep telefonu harç bedelleri Vergi Daireleri ve mal Müdürlükleri dışında PTT aracılığıyla ve Halkbankası, VakıfBank, Denizbank, İNG bank, HSBC, Şekerbank, Garanti Bankası, Ziraat Bankası, İş Bankası gibi bankalardan da imei kayıt harcı ödenebilmektedir. Ayrıca İnternet Vergi Dairesi  yoluyla da telefon harcı yatırma işlemi yapılabilmektedir.

İmei numarası nedir ?

Cep telefonu imei numarası bir nevi sicil numarasıdır. Yani Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kimlik numaraları olduğu gibi cep telefonlarının da imei numarası bulunur. Cep telefonun imei sini bulmak için cep telefonu tuşlarından * # 06 # tuşlarını kullanabiliriz. Telefonunuzun kayıtlı olup olmadığınız e-devlette imei sorgulama sayfasından sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

Cep Telefonunun kayıtlı olup olmadığı yada yurtdışından telefon getiren şahsın yeni bir telefon kaydettirip ettiremeyeceği konusunda yada konuyla ilgili farklı konularda en kesin bilgiyi Bilgi Teknolojileri Kurumu iletişim numarası olan 0312 294 94 94 numaralı telefondan öğrenebilirsiniz.

Kaç yılda bir telefon kaydı yapılır ?

2019 Mayıs ayı öncesinde Yurtdışından giriş yapan bir şahıs 2 yılda bir yurtdışından telefon kaydı yapma hakkına sahipti. Ancak yeni düzenlemeyle bu hak üç yılda bir cep telefonu kaydettirme şekline dönüşmüştür. Yurtdışından gelen telefon açtırma süresinin dolup dolmadığı hakkında bilgiye yukarıda paylaştığımız BTK iletişim numarası olan 0312 294 94 94 numaralı telefondan öğrenebilirsiniz.

Cep telefonu kayıt süresi nedir ?

Daha önce bir pasaport üzerinde iki yılda bir yurtdışından gelen telefonu kayıt açılabiliyordu. Son yapılan düzenleme ile yurtdışından gelen telefonu açtırma hakkı 3 yıla çıkartılmıştır. Bu yüzden ne kadar hızlı kayıt yapılırsa o kadar avantajlı olacaktır.

Yurt dışından gelen telefonu kaydettirme

Yurt Dışından getirilen Cep Telefonu kaydı  sırasında Cep telefonu harcı olan 1838 Türk Lirası yatırıldıktan ve makbuzda gerekli kontroller yapıldıktan sonra sıra imei numarasının Bilgi Teknolojileri Kurumuna kaydedilmesine geliyor. Yurtdışından getirilen telefon kaydı için iki yöntem bulunmaktadır.

 • Yurt dışı telefonu kaydettirme yollarından birincisi Yurtdışından telefon getiren kişinin PTT’den  E-Devlet şifresi alarak bu şifreyle E-Devlet uygulaması üzerinden ya da https://www.turkiye.gov.tr/ internet sitesi üzerinden yapılabilir. Kayıt sayfasına buradan direk giriş yapabilirsiniz ⇒ imei kaydet.
 • Yurtdışından gelen telefon kayıt işleminin  ikinci yolu ise Türkiye’de bulunan üç operatör (Turkcell, Türk Telekom, Vodafone) ana bayileri vasıtasıyla yapılmasıdır.
 • Bu bayiler sizden yurtdışından gelen telefonların kaydı için pasaport fotokopisi, Yatırılan harç makbuzu dekontu ve benzeri belgeler istemektedir.
 • Ayrıca bu bayiler yaptıkları bu imei kaydettirme hizmeti karşılığı bir ücret talep edebilmektedir.

Cep telefonu harcı geri alınabilir mi ?

Kaydedilmesi gereken cep telefonu imei doğru fakat farklı sebeplerden kaynaklı bir hata var ise Vergi Dairesi Müdürlüklerine başvurarak iade talep dilekçesi doldurarak yatırdığınız yurt dışı telefon harcını almanız mümkündür.

Yurtdışından gelen tablet kaydı gerekli mi ?

Eğer yurtdışından getirilen tabletin telefon özelliği varsa ve bu özellik kullanılacaksa yukarıda yabancı telefon kayıt işlemleri kısmında anlatılan işlemlerin aynı şekilde tablet için de yapılması gerekmektedir. Ancak sadece tablet olarak kullanılacaksa herhangi bir kayıt yapılması gerekmiyor. 

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“Yurtdışından Gelen Cep Telefonu Kaydı 2022” üzerine 4 yorum

 1. Merhaba. En son 2017/Temmuz ayında telefon kaydetmiştim. Şimdi aynı pasaport ile ne zaman kayıt yapabilirim?

  Cevapla
  • Değerli okurumuz Mayıs 2019 öncesi Kayıt yaptırsaydınız Temmuz 2019 da tekrar kayıt yaptırabilirdiniz. Yeni gelen düzenlemeye göre artık Temmuz 2020 tarihini beklemek durumunda kalacaksınız.

   Cevapla

Yorum yapın

1