Yurtdışı Borçlanma Günlük Ne Kadar, Nasıl Yapılır 2021

0

Yurtdışı borçlanma günlük ne kadar oldu ?  Yasada ve borçlanma için ödenecek tutarlarda 2019/Ağustos ayı itibariyle çok önemli değişiklikler olmuştu. Borçlanma için ödenecek günlük en düşük ve en yüksek tutarların hesaplama şekli değişirken emeklilik de zorlaştı diyebiliriz.

Bu yazımızda yurtdışı borçlanma güncel günlük tutarları, yurtdışı emeklilik şartları ve emeklilik için izlenmesi gereken yol kısacası konu hakkındaki tüm soruların cevabını bulabilirsiniz.

Yurtdışı emeklilik borçlanma şartları 2021

Türkiye’de yurtdışı borçlanması yaparak emekli olma hakkından faydalanabilmeniz için yurtdışında Türkiye ile Sosyal Güvenlik sözleşmesi olan ülkelerden birisinde çalışmış olmanız ya da ev hanımları için resmi olarak ikamet edilmiş olması şartı aranır. Yazının giriş kısmında da belirttiğimiz üzere 01 Ağustos 201 9 tarihi itibariyle yurt dışı borçlanma ile ilgili çok önemli düzenlemeler yürürlüğe girdi. Son düzenleme ile aşağıdaki değişiklikler yapıldı;

  • Artık yurtdışındaki işe girişler Türkiye’de işe giriş olarak sayılmıyor.
  • Borçlanma işlemi Türkiye’de sadece bağkur kapsamında yapılabilecek. Son çalışma sigorta, emekli sandığı v.s. olması durumu değiştirmeyecek ve her durumda bağkurdan borçlanma yapmak zorunda olacaksınız.
  • Borçlanma hesaplaması da değişti. Eskiden en düşük borçlanma tutarı talep tarihinde geçerli brüt asgari ücretin günlük tutarının %32’si üzerinden yapılırken şimdi ise bu oran %45’e çıkartıldı.

Özetlemek gerekirse son düzenleme ile daha önce borçlanma yapmamış ve ilk defa yapacak olanlar için emeklilik bir hayli zorlaşmış oldu. Sadece bağkurdan borçlanma yapabileceğiniz ve dolayısıyla sadece bağkurdan emeklilik hakkı elde edebileceğiniz için borçlanmanız gereken en az gün sayısı 5400 olacaktır.

Düzenleme 31 Temmuz 2019 tarihinden önce başvuru yaparak borçlanma tutarlarını ödemiş olanları kapsamıyor. Bu kişilerin eski yasa gereği tüm emeklilik hakları saklı kalıyor.

Yurtdışı borçlanma hesaplaması nasıl yapılır ?

Borçlanma için ödenecek en düşük tutar brüt asgari ücretin günlük tutarının %45’i, en yüksek ise bunun 7,5 katıdır. Aşağıda güncel tutarlar verilmiştir. İlk defa Türkiye’de ya da yurtdışında sigorta prim ödeme tarihinize göre borçlanmanız gereken en az gün sayısı emeklilik şartları tablosuna göre belirlenir. Dilerseniz emeklilik şartları tablosu sayfamızdan emeklilik için size gereken prim gün sayısını kendiniz öğrenebilirsiniz. Yorum kısmından bize yurtdışı ya da Türkiye’de ilk defa prim ödeme sürenizi yazarsanız emeklilik için borçlanmanız gereken minimum süre ve takip etmeniz gereken yol konusunda size yurtdışı emeklilik borçlanması hesaplaması konusunda ücretsiz olarak yardımcı olabiliriz.

2021 Yurtdışı borçlanma günlük ne kadar oldu ?

01 Ocak 2021-31 Aralık 2021 tarihleri arasında başvuru yapacaklar için en düşük sgk yurtdışı borçlanma günlük ücreti 53,66 TL en yüksek yurtdışı emeklilik günlük borçlanma miktarı ise 402,47 TL olacaktır.

2021 Yurtdışı borçlanması emekli maaşı ne kadar oldu ?

Sgk yurtdışı borçlanması günlük ne kadar sorusunun cevabını verdikten sonra gelelim alınacak emekli maaşı tutarlarına. 31 Temmuz 2019 tarihi ve ya öncesinde başvuru yapmış olanlar için aylıklar yüksek olacaktır.

  • Borçlanmayı ssk kapsamında yapan ve borçlanmaların tamamı 2000’den önce olanlar için ortalama emekli maaşı 2000-2200 TL arasında olacaktır.
  • Borçlanma süresi yine ssk kapsamında olan 2000 öncesi ve 2000 sonrası olmak üzere süresi olanlar ise ortalama 1600-1800 lira arasında olacaktır.
  • İlk defa 01 Ağustos 2019 tarihinden sonra bağkurdan borçlananlar için ise aylık tutarı ise en düşük 1500 TL olacaktır.

Yukarıda belirtilen emekli maaşları tahmini olup herkes için aynı aylık tutarını belirtmek imkansızdır. Borçlanma sürenizi, Türkiye’deki çalışmalarınızı ve borçlanmayı ne zaman yaptığınızı bize yorum kısmından yazın. Ne kadar maaş alabileceğinizi hesap edelim.Prime esas kazanç ortalamanıza göre emekli olacağınızda alabileceğiniz emekli maaşı hesaplaması yapmak için bugün emekli olsam ne kadar maaş alırım sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yurtdışı borçlanma 3600 gün 2021

Eğer Türkiye’de son çalışmanız ssk ise ve TR’de ya da bulunduğunuz ülkede 08.09.1999 tarihinden evvel işe giriş mevcutsa ve tabi ki 31 Temmuz 2019 tarihinden önce borçlanma için başvuru yaptıysanız ssk kapsamında 3600 gün ile emekli olabilirsiniz. Belirtilen şartları sağlamıyorsanız 3600 ile emekli olma hakkınız bulunmuyor.

Yurtdışı ev hanımı emeklilik şartları 2021

Ev hanımlarının TR ile anlaşmalı ülkelerde resmi olarak geçen ikamet sürelerini borçlanma hakları var. Emekli olma şartları da Türkiye’de ve ya bulunduğu ülkedeki sigorta girişleri ve hizmet günlerine göre farklılık gösterir. TR ve bulunduğunuz ülkede ilk sigorta başlangıç tarihleriniz ile hizmet bilgilerinizi yorum kısmından bize iletirseniz ne zaman emekli olabileceğinizi hesap edebiliriz.

SGK yurtdışı borçlanma sorgulaması nasıl yapılır ?

Borçlanma sürecinde takibi sadece SGK evrak takip sistemi üzerinden T.C. numaranız ile yapabilirsiniz. T.C. numaranız ve e-devlet şifreniz ile evrak sorgulaması ve takibi için SGK evrak takip sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Eğer borçlanmayı ödediyseniz ödeme işleminin ardından borçlanılan gün sayısı SGK Tescil ve Hizmet Dökümünde görüntülenir. Bunu da e-devlet şifreniz ile SGK Tescil ve Hizmet Dökümü sayfasına giriş yaparak sorgulayabilirsiniz.

2022 SGK yurtdışı borçlanma günlük ne kadar olacak ?

2022 yılı asgari ücretin belli olması ile birlikte 2022 en düşük yurtdışı günlük borçlanma tutarları ile en yüksek tutarlar sayfamızda paylaşılacaktır.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.